Rady a typy, ako mať kvalitný spánok?…
Viete si predstaviť život bez spánku? Spánok je prirodzenou súčasťou nášho života a preto musí byť dostatočný. Čo však dostatočný spánok znamená, ako sa prejavuje nedostatok spánku? Čo sa vďaka spánku v našom tele deje? Nepodceňujte tento prirodzený rytmus tela, môže sa Vám to vypomstiť.
Pracujete a hovoríte si, že na kvalitný spánok nemáte čas? Vedeli ste, že kôň spí iba jednu hodinu denne a stačí mu to, avšak nám ľuďom to nestačí…
Určite ste už zažili obdobie života, keď ste málo spali, ako ste sa cítili? Vášmu dieťatku začali rástli zúbky, projekt musel byť dokončený do dvoch dní, či iná zaťažkávajúca životná skúška. Spomeňte si na tie dni, keď ste málo spali a boli ste unavený, nervózny, rozladený, nič sa Vám poriadne nedarilo a kávy ste pili na hektolitre… Presne tak to vyzerá, keď nemáte dostatočne dlhý spánok. Každý človek by mal denne spať minimálne 7 – 8 hodín a najideálnejší je 9 hodinový spánok. Počas spánku sa v tele dejú “regenerujúce” procesy, ktoré zaručujú dobrú imunitu, detoxikáciu organizmu, látkovú výmenu, správne trávenie, vyprázdňovanie, a vylučovanie hormónov. Keď málo spíte, tak všetky tieto funkcie v organizme nemôžu prebiehať správne. Skúste svoj život, prácu a všetky podmienky zariadiť tak, aby ste mali pokojný a ničím nerušený spánok každý deň, nie iba výnimočne počas víkendu…
Druhy spánku
Možno sa Vám zdá, že keď spíte, tak proste spíte, ale nie je to celkom tak… Spánok má dve fáze a tie sú nasledovné…
Paradoxný spánok (skratka REM) je druh spánku, pri ktorom snívate. Je to plytšia fáza spánku pri ktorej človek pohybuje očami, prípadne sa zo spánku začne mykať, trhať či je námesačný.
Ortodoxný spánok (skratka NREM) je hlboká fáza spánku, v ktorej človek nesníva. Tento ortodoxný spánok sa počas noci delí na štyri fázy. Tieto štyri hlboké fázy spánku sa pravidelne striedajú s paradoxným spánkom, keď snívate. Počas tohto striedania sa telo dokonale regeneruje a ak sa každé ráno budíte svieži a nabitý energiou, tak je Váš spánok v poriadku.
Nedostatok spánku
Ak trpíte dlhodobo niektorými z týchto príznakov, tak by ste skutočne mali zvážiť kvalitu svojho životného štýlu a zároveň aj dĺžku spánku…
- Migréna, časté bolesti hlavy
- Nechutenstvo, stiahnutý žalúdok
- Únava, malátnosť
- Nesústredenosť, zlá koncentrácia
- Trasenie rúk
- Točenie hlavy
- Priberanie alebo chudnutie
Rady a typy pre kvalitný spánok
Aby ste sa cítili dobre, boli zdravý, mali dobrú náladu a dobré výsledky v práci, tak musíte spať o niečo viac. Sú tu typy ako nato…
- Snažte sa chodiť v pravidelný čas spávať (22 – 24 hod)
- Zariaďte si všetky povinnosti tak, aby ste spali minimálne 7 hodín za deň
- Postupne zvýšte dĺžku spánku na 8 – 9 hodín
- V spálni nemajte žiadnu elektroniku zapojenú v zástrčke (wifi, TV, DVD, PC)
- Pred spánkom si snažte mať pokojnú myseľ, nemyslite na problémy a úlohy
- Na večeru nemávajte ťažké a mastné jedlá
- Po 17 – 18 hodine nepite kávu (naruší spánkovú frekvenciu)
- Ak máte problémové spanie skúste piť bylinné čaje
- Ak Vaša polovička chrápe, tak skúste tento problém prekonzultovať s lekárom
Spánok a cvičenie
Nemám na mysli to, že na miesto cvičenia si radšej zdriemnete… 🙂
Chcete začať pravidelne cvičiť alebo posilňovať? V prvom rade sa povenujte kvalitnej skladbe Vášho stravovania, dostatočnému pitnému režimu a samozrejme musíte dbať aj na dostačujúci spánok. Čo má spánok s cvičením? Dá sa povedať, že veľa. Počas spánku dochádza ku regenerácii celého tela a aj svalovej hmoty. Ak chcete efektívne cvičiť a dosiahnuť pevné a krásne telo, tak začnite dobre spať.
Kliknite pre zväčšenie
Skúste svoj život, prácu a všetky podmienky zariadiť tak, aby ste mali pokojný a ničím nerušený spánok každý deň, nie iba výnimočne počas víkendu… Ak si potrebujete pomôcť, tak kliknite sem a dočítate sa o levanduli a jej pozitívach, poradí si nie len s dobrým spánkom.