Pozor na kŕčové žily! Sú škaredé a nebezpečné
Stáva sa Vám, že Vás bolievajú často nohy? Mávate kŕče v lýtkach? Príčin môže byť viacero. Jednou z príčin môžu byť však vznikajúce kŕčové žily.
Kŕčové žily sú čoraz častejším problém a netýkajú sa len starších ľudí. Prejavujú ako zväčšené a stočené žily modravej farby, ktoré vystupujú na povrch pokožky. Pokiaľ ich ešte nemáte, buďte radi a zamerajte sa na prevenciu. Prevenciou proti vzniku kŕčových žíl je úprava stravy, šport a používanie kompresívnych zdravotných ponožiek alebo pančúch.
Pokiaľ Vás už trápia, tak sa zamerajte na ich redukciu, resp. na zabránenie ich rozširovaniu. Postup je rovnaký ako pri prevencii kŕčových žíl.
Kedy by ste sa mali mať na pozore?
Žily na nohách to nemajú jednoduché. Krv z dolných končatín sa totiž musí totiž dostať späť do srdca a bojuje pritom s gravitáciou. Spätnému toku krvi, čiže aby nestekala dole, zabraňujú žilové chlopne. Kŕčové žily vznikajú vtedy, keď sa tento mechanizmus naruší. V takom prípade sa steny žíl uvoľnia, chlopne nepracujútak ako by mali, krv sa začne vracať späť a začne sa hromadiť v spodných častiach tela.
Patríte do rizikovej skupiny? Ochorením žíl trpí takmer každý druhý človek. Na vzniku kŕčových žíl sa podieľa veľa faktorov.
- Najvýraznejším faktorom je dedičnosť a potom hormón progesterón, ktorý oslabuje funkciu žilových chlopní.
- Ďalšie nebezpečné faktory, ktorým sa treba vyhýbať: fajčenie, alkohol, dlhé sedenie, preložené nohy, dlhé státie, nadváha, nedostatok pohybu, prílišné saunovanie, opaľovanie, dlhé horúce kúpele, nevhodné oblečenie alebo obuv, hormonálna liečba, antikoncepcia a mnoho ďalších.
- Medzi rizikové obdobia vzniku kŕčových žíl patria aj tehotenstvo a prechod. Veľkým problémom v tehotenstve býva aj syndróm nepokojných nôh.
Príznaky, pri ktorých by ste mali zbystriť sú: opuchnuté nohy, svrbenie, či pálenie, kŕče v lýtkach, pocity ťažkých nôh,…
Poznáme tri druhy žilových ochorení:
- Tenké vejáriky alebo metličky červenej farby, s hrúbkou do 1 mm. Patria medzi najčastejšiu formu ochorenia.
- Retikulárne žily sú hrubšie, od 1 mm do 3 mm a sú modrej až fialovej farby.
- Kŕčové žily alebo varixy sú najhrubšie, zväčšené, modré žily, ktoré vystupujú na povrch pokožky.
Spomínané žilové ochorenia sa môžu vyskytovať jednotlivo ale i súčasne. Netreba zabudnúť na to, že kŕčové žily nie sú len estetickým problémom, ale môžu spôsobiť aj Vážne zdravotné ťažkosti.
Tipy na zmiernenie, resp. predchádzanie kŕčovým žilám
- Zlepšite svoj životný štýl. Skúste sa vyhýbať fajčeniu a pitiu alkoholu.
- Podvedome spolupracujte so svojim telom. Ak vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie alebo sedenie, robte si krátke prestávky. Poprechádzajte sa, poprípade skúste jednoduchý strečing, vďaka ktorému chodidlá prekrvíte. Dodržiavajte pravidelnosť a o pár dní už budete robiť cviky podvedome.
- Športová aktivita pomôže nie len nohám – odporúčame najmä chôdzu v kvalitnej obuvi, jazdu na bicykli, plávanie, alebo beh.
- Preferujte sprchu pred kúpeľom a meňte počas sprchovania teplotu vody – raz teplejšiu, raz studenšiu. Pokiaľ sa na striedanie vody necítite, opláchnite si nohy na konci sprchovania studenou vodou. Noste kompresívne pančuchy alebo podkolienky, ktoré slúžia aj na prevenciu aj na liečbu. Voláme to kompresívna terapia.
Riešte prevenciu vzniku, nie až problém… Pokiaľ dlhodobo kŕčové žily podceníte, tak cesta späť bude veľmi ťažká, až takmer nemožná.
Zdroj: PR článok