Reklama
Reklama

7 zdravých potravín, ktoré Vám môžu škodiť!

potraviny ktore skodia

Dobre čítate, 7 zdravých potravín, ktoré Vám môžu uškodiť. Ktoré to sú, ako sa im vyhnúť bez veľkých obmedzovaní a čím ich nahradiť??? Veľké množstvo potravín škodí nášmu organizmu alebo v tom lepšom prípade, nič dobré doň nedáva, ale nebojte sa vďaka týmto radám spoznáte škodlivé potraviny a nahradíte ich niečím lepším a hlavne zdravším.

Odtučnené produkty

Hovorí sa, že odtučnené produkty sú zdravšie, lebo nezvyšujú cholesterol, že sú vhodné pri chudnutí, lebo ušetríte kopec kalórii, ale toto všetko nie je tak celkom pravda – prečo? Odtučnené produkty majú menší pomer tukov a možno o trochu menej kalórii ale ich najväčšia nevýhoda je v nevyrovnanosti pomeru živín medzi sacharidmi, bielkovinami a tukmi. Najčastejšie sú tieto odtučnené produkty s minimom bielkovín a iba sacharidovým základom, ktorý robí v tomto produkte kalórie. Všimnite si nabudúce kalorickú tabuľku odtučneného produktu (závisí od druhu) a porovnajte si to s plnotučným alebo polotučným výrobkom.

Ak práve chudnete, tak si kupujte polotučné produkty, ale určite nie odtučnené produkty. Odtučnené produkty vlastne už nemajú žiadnu výživovú hodnotu, teda sú to prázdne potraviny. Nebojte sa tukov, naše telo ich potrebuje či už chudne alebo nie. Ak nechudnete a chcete sa iba zdravšie stravovať, tak si pokojne kupujte plnotučné alebo polotučné produkty, ale hlavne nech sú tieto produkty bez príchute. Vyrábajte si príchute produktov sami, ak ide o mliečne produkty. Nasypte si trochu kokosu, kakaa, mletej škorice, mletých orechov a podobne…

ovocie

„Nablískané“ ovocie

Jahody veľké a žiarivé ako z rozprávky, každé také isté, krásne nablískané jablká… Nie je Vám to podozrivé, že ovocie môže byť také krásne, estetické a v niektorých prípadoch aj enormne veľké? Môžu za to rôzne látky, ktoré sa minimálne na povrchu nachádzajú na ovocí. V mnohých prípadoch sú pesticídy a im podobné látky aj v ovocí… Čo robiť aby sme ovocie jedli ako tak zdravé? Každé ovocie, ktoré sa nebude dať očistiť z kôry alebo šupky, umyte v teplej vode. Tento úkon pravdepodobne až tak veľmi nepomôže, ale vždy lepšie ako nič. Ak sa dá šupka odstrániť (očistiť, oškrabať), tak to určite urobte ale zároveň keď bude ovocie očistené ho umyte tiež v teplej vode. Vaše ruky aj nožík sa dotýkali aj vnútra ovocia, ktoré teraz idete jesť. Ak sú v obchode krásne 5 a viac centimetrové jahody a každá je taká istá, tie radšej ani nekupujte, určite nebudú z „čistého“ poľnohospodárstva… Ak máte možnosť kupujte ovocie a zeleninu na trhu, ideálne sú babky a dedkovia, ktorý ešte pesticídy snáď ani neobjavili a držia sa ekologickým klasickým spôsobom :-).

Sirup agáve

Sirup agáve je zdravšie sladidlo, ktoré je po mede veľmi obľúbené, prečo však môže toto sladidlo škodiť??? Sirup agáve je z vyše 70% cukru. Áno je to lepšie ako klasický biely rafinovaný cukor, pretože navyše obsahuje aj vlákninu, vitamíny a minerály, ale aj napriek tomu musíte brať do úvahy, že ak si aj niekam do jedla pridáte agáve, musíte ho aj spáliť (jeho energiu). Teda každé zdravšie sladidlo je energetická hodnota navyše, ktorú keď nespálite bude sa Vám ukladať do tukových zásob. Nepridávajte si agáve sirup do jedla každý deň, iba výnimočne tak 1 krát za týždeň po 1 ČL, aby ste si Váš glykemický index nerozmaznali.

Ovocný džús

Ak vypijete denne tri deci ovocného džúsu z krabice v domnení, že vitamíny si doplníte aspoň takto, keď čerstvé ovocie jesť nechcete, to nie je správne a ani zdravé a časom Vás toto popíjanie môže prísť draho. Cukor sa nachádza skoro v každej potravine (zložené, jednoduché) a keď ho ešte denne dopĺňate aj vo forme džúsu, tak si Váš glykemický index veľmi rýchlo zvykne, pričom časom môžete rýchlejšie prísť ku rôznym zdravotným problémom, ktoré sa z príjmom vysokých dávok cukru spája.

dzusy ovocne stavy

Porovnanie: 100 ml coca coly má 13 g cukru, 100 ml pomarančového džúsu má 11 g cukru a 100 ml jablkového džúsu má 12 g cukru.

Ďalej, nie je to len o cukre kupované džúsy obsahujú aj rôzne éčka, umelé farbivá, okrem cukru môžu aj umelé sladidlá a ďalej zdraviu Neprospešné látky, ktoré Vám môžu škodiť. Ak chcete piť džúsy tak si kúpte odšťavovač, stolový mixér alebo najlepšie smoothie mixér a vyrábajte so ovocné nápoje samy. Tak viete čo a koľko ste dali a tieto nápoje budú pre Vás určite zdravšie a prospešnejšie, ako to čo kúpite v obchode.

jontovy napoj

Jontové nápoje

Jontové nápoje sú tu nato, aby ste si po športovom výkone doplnili cukor, sodík a teda elektrolyty, o ktoré ste počas cvičenia a potením prišli. Je tu ale otázka načo mi bude pár miligramov sodíka, keď navyše do seba dám aj 20 – 30 gramov cukru??? Ak nie ste vrcholový športovec, tak by som sa jontovým nápojom a ich pravidelnej konzumácii vyhla. Pite radšej klasickú čistú vodu, minerály, sodík a podobné látky načerpáte z kvalitného a vyváženého stravovania. Voda je základ nášho tela, je bez cukru tak pite radšej iba tú…

Proteínové tyčinky

S proteínovými tyčinkami je to podobne ako s jontovými nápojmi (viď vyššie). Ak nie ste vrcholový športovec, ktorý potrebuje v malom množstve prijať veľké množstvo bielkovín, tak proteínové tyčinky tiež nepotrebujete. Bielkoviny máme v množstve klasických potravín, ktoré môžu mať oveľa „čistejšiu“ a zdravšiu formu ako proteínové tyčinky. Ako sa podarí „napratať“ 15 – 20 g bielkovín do tak malej tyčinky??? Vaše telo potrebuje bielkoviny ale nemusia to byť práve z tejto tyčinky, ktorá navyše často krát obsahuje aj vysoké množstvo sacharidov. Keď sa pridruží nejaká príchuť tyčinky, tak máte postarané aj o konzervanty, umelé farbivá a príchute, ktoré isto nebudú na „prírodnej báze“. Ok, obsahujú vyšší podiel bielkovín, tak v prípade núdze ju majte pri sebe a zjedzte ju,  ale nie na pravidelnej báze…

Cereálne lupienky (raňajkové cereálie)

Ak aj Vy zastávate to, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, tak potom určite nekonzumujte raňajkové cereálie! Na obale môžete mať napísané: bez tuku, zdravé raňajky, ale tieto lupienky okolo zdravých raňajok ani nechodili… Cereálne lupienky alebo raňajkové sú čistá sacharidová bomba, ktorá Vám akurát rozhádže glykemický index a Vy sa potom budete zmietať v bludnom kruhu závislosti na sladkom…

ranajkove cerealie

100 g cereálií má okolo 75 – 80 g cukru, choďte si to odvážiť koľko je to cukru, zaručene Vám príde zle… Zdravé raňajky môžete mať pokojne vo forme jogurtu s čerstvým ovocím, tvarohom s kokosom, orieškami, mliečnym koktailom s čerstvým ovocím, omeletou s čerstvou zeleninou a podobne. Tie najzdravšie raňajky nikdy nemajú nálepku o svojej kvalite… 🙂

Dúfam, že som Vám aspoň trochu pomohla v rozhodovaní, pretože aj bez týchto potravín viete žiť a existovať a navyše aj zdravšie… Ak sa zaujímate o zdravé stravovanie – kliknite sem

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme