Reklama
Reklama

Údeniny – treba sa ich báť, alebo si ich môžem dopriať?

udeniny

Blíži sa Veľká noc a údeniny patria samozrejme k tomu… Jesť ich vôbec alebo nie??? Z každej strany sa valia o údeninách iba samé negatívne „rakovinotvorné“ reči, tak ako to s nimi v skutočnosti je???

O údeninách a údení

Údeniny sú lahôdkové mäsové výrobky, ktoré sú vystavené dymu a vďaka nemu majú svoju špecifickú chuť a vôňu. Navyše tento dym potravinu konzervuje, takže Vám vydrží dlhšie. Dĺžka sa odvíja od druhu mäsa a typu dymu, ktorý na dané údenie použijete. Na údenie sa používajú tri druhy dymu. Údi sa v rozsahu teplôt od 30 – 100 stupňov.

Ľahký dym – to je údenie pri slabom tlení, ktoré zanechá jemnú chuť dymu v danej potravine. Stredný dym – pri tomto údení sú použité vyššie teploty a väčšie tlenie, cítiť dymovú chuť, ale zároveň táto chuť neprehlušuje chuť jedla. Najsilnejší je intenzívny dym – pri tomto druhu sú používané vysoké teploty tlenia a ostáva po ňom silná dymová aróma, tmavšia farba na mäse a horkejšia chuť.

Treba sa báť údenín???

Počas Veľkej noci sa asi údeninám nevyhnete, čo robiť?… Údeniny vo všeobecnosti nie sú vôbec zdravou potravinou ba priam naopak, pri pravidelnej a zvýšenej konzumácii majú skutočne zvýšené riziko vzniku rakoviny či kardiovaskulárnych chorôb, ale… Ak budete údeninu konzumovať 1 – 2 krát v mesiaci, tak sa nemáte čoho báť, pozrite sa koľko nezdravých potravín každý deň konzumujeme a teraz sa máte vzdať ešte aj údenín?! Radšej sa vzdajte nadmerného solenia jedál a docukrovania kávy či čaju. Tak urobíte pre svoje telo oveľa viac, ako keď odstránite potravinu, ktorú jete možno raz za dva týždne. Slanina, klobása, údená šunka a podobné maškrty nie sú zdravé ale ak ich budete jesť raz, dvakrát v mesiaci, tak je to v zdravej norme. Na jedno jedlo zjedzte tak 50 gramov údeniny maximálne a k tomu doložte aj čerstvú zeleninu, tá pomôže rozložiť tuky, uvoľniť soľ a urýchliť ich trávenie. Život a jedlo sa dá užiť aj bez veľkých a radikálnych obmedzovaní…

udenina slanina

Čo obsahujú údeniny – účinné látky

Tuk, bielkoviny, vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo, sodík, zinok, fluorid, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota údená klobása varená (100g)

KJ– 1 365 Kcal– 325 Bielkoviny– 20,6 g Tuk –  28 g

Údeniny obsahuje minerály – 100 g

Vápnik 15,5 mg Sodík 730 mg
Horčík 16 mg Zinok 2,3 mg
Fosfor 168 mg Fluorid 17 ug
Draslík 287 mg Omega 3 kyseliny 129 mg
Železo 1,85 mg Omega 6 kyseliny 3 460 mg

Údeniny obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 44 IU Vitamín C 1 mg
Vitamín B1 0,45 mg Vitamín E 0,9 mg
Vitamín B2 0,3 mg Vitamín K 0,65 ug
Vitamín B3 6,9 mg Kyselina pantoténová 0,8 mg
Vitamín B6 0,5 mg Kyselina listová 5 ug
Vitamín B12 2 ug Cholín 68 mg

Údeniny a ich pozitíva

  • Vyšší obsah bielkovín, zlepšenie tvorby svalovej hmoty
  • Obsah vápnika zabezpečuje tvorbu a pevnosť kostnej hmoty

Údeniny a ich negatíva

  • Zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Zvýšené riziko vzniku rakoviny
  • Zadržiavanie vody v tele (vysoký pomer solí), zanesenie obličiek a močových ciest
  • Zadržiavanie stolice, zlé vyprázdňovanie
  • Priberanie, obezita

Údeniny a chudnutie

Keď ste vo fáze chudnutia, tak by ste mali úplne vylúčiť všetky druhy údenín, pre ich vysokú kalorickú hodnotu s vysokým podielom solí a tukov. Počas chudnutia preferujte čerstvú zeleninu, ovocie, mliečne produkty, syry, ľahké druhy mäs, celozrnné produkty a radšej rastlinné druhy tukov…

Život a jedlo sa dá užiť aj bez veľkých a radikálnych obmedzovaní…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme