Keď prestanete jesť mäso, čo sa stane?
Možno aj Vás trápi otázka týkajúca sa konzumácie mäsa, jesť, nejesť, čo sa stane, keď ho prestanem jesť, nebude mi chýbať nejaká živina? Toto sú presne otázky, ktoré zaujímajú aj mňa, poďme nájsť nejaké odpovede a rozumné riešenia…
Človek je „všežravec“ a teda mal by konzumovať rastlinnú a aj živočíšnu stravu. Náš organizmus je stvorený k tomu, aby vedel spracovať mäso, mliečne produkty a taktiež aj rastlinnú stravu. Z tejto celej škály potravín získavame cenné a potrebné živiny pre naše optimálne zdravie. Keď nejakú potravinu prestanete konzumovať z rôznych dôvodov, tak tie dané živiny Vám budú chýbať a Vy musíte pridať nejakú potravinu, ktorá Vám tento nedostatok vykompenzuje.
Keby sme mali „čisté“ potraviny: mäso, múka, cukor, zelenina, ovocie a ďalšie v ktorých sa nenachádzajú pesticídy, farbivá, konzervanty, sladidlá, antibiotiká, tak by sme mohli jesť všetko a nemuseli by sme sa ničím obmedzovať. Sami už dobre viete, čo sa približne nachádza v potravinách, ktoré denne konzumujeme, takže o tom sa tu baviť nebudeme, ale ako to urobiť aby sme konzumovali čo najmenej nebezpečných látok? V otázke či jesť mäso, nejesť a čo sa stane keď ho prestaneme jesť je viacero odpovedí.
Jesť mäso, alebo nejesť?
Ak ste ešte nedospeli ku jasnej odpovedi, tak to môžete urobiť zlatou strednou cestou a to tak, že jesť mäso a mäsové výrobky budete 2 – 4 krát v týždni. Mäso kupujte od overených predajcov, prípadne z ekologického alebo bio chovu. V tomto mäse by nemali byť žiadne antibiotiká, nadbytočná voda a tieto zvieratá by mali byť odchované na „čistej“ strave teda prírodnej. Mäsové produkty kupujte s čo najvyšším obsahom podielu mäsa. Napríklad šunku kupujte 90 a viac percentnú, párky, tak isto čo najviac mäsa a podobne. Ak chcete prestať jesť mäso a mäsové produkty úplne, tak musíte zapojiť viac rastlinných bielkovín, ktoré nájdete napríklad aj v strukovine a rôznych zdravých potravinách, ktoré Vám pomôžu tento deficit vyplniť. Ak prestanete jesť iba mäso a mäsové produkty, tak Vám ešte ostali mliečne produkty v ktorých sa taktiež nachádzajú živočíšne bielkoviny a živiny.
Keď chcete prestať konzumovať kompletnú živočíšnu stravu (mäso, mäsové produkty, mlieko, mliečne produkty, vajcia), tak to budete mať ťažšie, pretože doplniť živiny iba vo forme zeleniny, ovocia, obilovín, orechov, semien a podobných potravín, bude zložitejšie. O tejto forme sa poraďte s niekým skúseným, prípadne s doktorom.
Keď prestanem jesť mäso, ako zareaguje telo?
Každá zmena v stravovaní prinesie určité zmeny. Či už pozitívne alebo negatívne v každom prípade je však nadmerná konzumácia masa nie veľmi prospešná.
Pozitívne vplyvy
- Urýchli sa trávenie
- Pravdepodobne niečo schudnete
- Malo by nastať zníženie cholesterolu
- Možná úprava krvného tlaku
Možné negatíva
- Nedostatok železa
- Možná nedostatočná alebo ubúdajúca tvorba svalovej hmoty
Aké mäsové produkty, aké mäso a v akej kvalite ste konzumovali, plus koľko krát v týždni alebo za deň? Ak ste si kupovali paštiky, párky s nízkym obsahom mäsa, mäso od dodávateľa bez názvu, bez značky, prípadne z Poľska za „pár korún“, tak keď prestanete jesť takéto produkty, tak Vám zaručene bude lepšie. V mäse a mäsových produktoch nízkej kvality sa nachádzajú rôzne kože, odpad z mäsového priemyslu, múka, zahusťovadlá, voda, antibiotiká a rôzne látky, ktoré tam byť nemajú. Keď prestanete jesť takéto produkty, tak sa Vám prečistí trávenie, chute, tráviaci trakt začne rýchlejšie pracovať. Prestaňte kupovať nekvalitné mäsové výrobky. Ak chcete byť zdravší ale mäsa sa nechcete vzdať, tak začnite kupovať kvalitné mäso a kvalitné mäsové produkty.
Zdravá miera konzumácie mäsa a mäsových produktov je niekde medzi 2 – 4 krát za týždeň. Určite by som mäso ani mäsové produkty nekonzumovala každý deň. Keď budete konzumovať mäso, tak si ho pripravujte skôr vo forme na prírodno, na šťave, pečené, grilované alebo dusené, vyprážanému sa vyhnite, iba vo výnimočných prípadoch raz za mesiac napríklad. Rozhodnúť sa úplne prestať jesť mäso a mäsové produkty môže byť z rôznych dôvodov (etika, zdravý životný štýl a pod…) ale ešte predtým ako to urobíte musíte brať do úvahy, že budete musieť začať jesť viac iných potravín na mliečnej alebo rastlinnej báze, aby Vám nechýbali dôležité živiny a prvky, ktoré mäso obsahuje. Ste si vedomí toho, že možno vo Vašom varení a kuchyni nastanú zmeny??? Všetky tieto prvky zhodnoťte a najlepšie bude ak sa porozprávate s nejakým človekom, ktorý neje mäso prípadne aj mliečne produkty, vajcia (vegán) a dá Vám rady ako jesť, čo jesť a ako dopĺňať živiny, ktoré z mäsa vstrebávate.
Mnohý tvrdia, že keď prestali konzumovať mäso a mäsové výrobky, tak sa im urýchlilo trávenie, schudli, cítili sa lepšie, znížil sa im cholesterol aj krvný tlak, ale toto platí iba v tom prípade, že doplnili iné potraviny v dostatočnom množstve do svojho stravovania a mali aj kvalitný pitný režim s pohybovou aktivitou. Každý sme individuálny a preto niekomu prestať konzumovať mäso môže vyhovovať a inému nie… Ak už veľmi chcete, vyskúšajte prestať konzumovať mäso a mäsové produkty na 2 – 3 týždne, ponechajte si zatiaľ rastlinnú a mliečnu stravu a uvidíte ako sa Vám to bude páčiť, ako Vám bude chutiť toto iné stravovanie. Ak sa na to budete cítiť, tak skúste vysadiť aj mliečne produkty, vajcia a taktiež uvidíte, ale v každom prípade sa najprv s niekým skúseným poraďte.
Ja som zástancom toho, aby sa mäso jedlo, ale kvalitné a v rozumnej miere. Nemať ho každý deň ale napríklad iba 2 – 4 krát v týždni. Predsa sme len „všežravci“…
Inšpirovať sa môžete napríklad aj zdravým raw stravovaním – kliknite sem a dozviete sa viac o tomto stravovaní.