Bambucké maslo – aké má účinky
Bambucké maslo je zdravý rastlinný tuk, ktorý je vhodný pre zdravšiu kuchyňu a aj na skrášľovacie procedúry… Dozviete sa ako a kde ho viete použiť, aké má účinky a ako sa dá vyrobiť… Maslovník africký je strom, ktorý produkuje bambucké orechy a z nich sa potom vyrába tento zdravý produkt plný dobrého tuku.
Maslovník africký (lat. Vitelaria Paradoxa) – čeľaď zapotovitá
Maslovník africký je opadavý strom, ktorý dorastá do výšky okolo 14 metrov. Vyskytuje sa v oblasti saván v strednej Afrike. Tam sa mu v teple s dostatkom slnka darí najlepšie. Maslovník africký má dlhšie listy okolo 20 centimetrov dlhé, tmavo zelené, lesklé a kožovité. Maslovník africký má biele kvety, z ktorých sa potom vyvinie žlto zelený plod veľkosti okolo 7 cm a ten v sebe ukrýva práve bambucké orechy, ktoré sa potom spracujú na bambucké maslo. Bambucké orechy sú plodmi zo stromu maslovník africký. Tieto orechy sa začnú na strome rodiť až od 20 roku veku stromu. V plnej zrelosti stromu, to je okolo 30 rokov života, začne rodiť maslovník africký až 20 – 25 kilogramov orechov ročne a z nich je čistý úžitok plodov orechov 8 – 12 kilogramov. Preto je cena bambuckého masla vyššia.
Bambucké maslo je rastlinný zdravý tuk, ktorý sa používa na konzumáciu ale aj v kozmetickej výrobe. Bambucké orechy a bambucké maslo nie sú jediným produktom z maslovníka afrického využíva sa aj jeho drevo, ktoré je tvrdé, odolné a najčastejšie sa využíva v architektúre ( stavby lodí, podlahy…) a vo výrobe riadu (misky, taniere…). Ak by ste si však chceli vypestovať maslovník africký doma, musím Vás upozorniť, že rodiť začína až niekedy okolo 20 – 25 roku svojho života ale dĺžka jeho života je až vyše 180 rokov…
O bambuckom masle
Bambucké maslo je veľmi užitočným a všestranným produktom. Využiť tento rastlinný tuk môžete v kuchyni pri varení, vyprážaní, pečení ale aplikovať si ho môžete aj na vlasy, nechty, suchú či poranenú pokožku alebo na rôzne kožné ochorenia. V obchodoch dostanete aj kozmetiku s pridaním bambuckého masla a táto kozmetika sa radí ku jednotkám na trhu. Bambucké maslo vydezinfikuje rany, urýchli ich hojenie a eliminuje tvorbu jaziev pretože pokožku dokonale hydratuje.
Čo obsahuje bambucké maslo – účinné látky
Tuk, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny a fytosteroly (organická rastlinná látka, ktorá redukuje vysoký cholesterol), kyselinu linolovú, palmitovú, arachidovú a stearovú.
Nutričná hodnota bambucké maslo (100g)
KJ– 3 696 Kcal– 880 Tuk – 100 g Fytosteroly – 380 mg
Omega 3 – 330 mg Omega 6 – 5 000 mg
Výroba bambuckého masla
Najprv sa musia dozreté bambucké orechy pozbierať, potom sa odstráni obal (šupa) bambuckého orecha. Potom sa jadrá bambuckých orechov drvia , aby vznikla jednoliata hmota a tá sa potom praží. Praženie prebieha za stáleho sledovania a miešania vzniknutej bambuckej hmoty, aby to neprihorelo. Dochádza tu ku vysokej teplote, keďže sa bambucká hmota praží vonku pod dopadajúcimi slnečnými lúčmi, ktoré sú v Afrike už aj bez praženia ukrutné. Potom sa do tejto hustej hmoty pridá voda, ktorá pomôže oddeleniu bambuckého masla a to sa potom zbiera, opäť sa začne na ohni topiť, tým sa odparí nadbytočná voda a až potom sa bambucké maslo nechá vychladnúť. A je hotovo.
Bambucké maslo účinky na zdravie
- Podporuje elasticitu a jemnosť pokožky, spevňuje vlasy a nechty, zjemňuje vrásky
- Regeneruje a hojí pokožku, poranenia, pomáha liečiť kožné ochorenia (akné, strie, ekzém, psoriáza)
- Silné antiseptické, hydratačné a detoxikačné účinky
- Podporuje trávenie, nezaťažuje trávenie, nahrádza „zlý“ cholesterol za dobrý, dopĺňa špecifické kyseliny do organizmu
Bambucké maslo pri chudnutí
Bambucké maslo je pri chudnutí povolený tuk, pretože spolu s kokosovým olejom sú to veľmi zdravé a zároveň ľahšie formy tuku. Bambucké maslo je rastlinného pôvodu, nezaťaží tak trávenie ako klasické živočíšne tuky a nahrádza zlý cholesterol naopak tým dobrým. Avšak stále je to tuk s vyššou energetickou hodnotou a preto ho počas chudnutia používajte ako náhradu za živočíšne tuky a hlavne opatrne.
Výborná náhrada klasického masla – prečo ju nevyskúšať…