Sacharidy – toto je dobré vedieť…
Nie je sacharid ako sacharid… Sacharidy sú neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička a prírody. Čo sú vlastne sacharidy, koľko sacharidov treba prijať za deň, keď chudnem alebo sa udržiavam, kde sa nachádzajú a čo v jedálničku preferovať, aby sme tejto látky mali dostatok a nie prebytok???
Čo sú vlastne sacharidy?
Sacharidy, cukry, uhľohydráty, glycidy alebo karbohydráty sú rovnaké názvy pre spomínané sacharidy. Aj pod týmito menami ich možete nájsť. Sacharidy sú organické (prírodné) zlúčeniny, ktoré sa vyrábajú aj umelo – synteticky. Sacharidy sú typické svojou sladkou chuťou a sú neoddeliteľnou súčasťou ako prírody, tak aj nášho stravovania.
Načo slúžia sacharidy?
Sacharidy sú predovšetkým zdrojom energie a pomáhajú aj pri tvorbe hormónov, kyselín a enzýmov.
Nedostatok sacharidov v strave
Ak neprijmete dostatok sacharidov (tých správnych), tak sa u Vás časom vyskytnú možno aj tieto problémy… Dbajte na príjem sacharidov.
- Nervozita
- Nedostatok energie
- Poruchy spánku
- Nedostatočná tvorba hormónov
- Poruchy metabolizmu
Rozdelenie sacharidov
Polysacharidy – polymerné sacharidy sú tvorené desiatimi cukrovými jednotkami. Polysacharidy nemajú sladkú chuť a najčastejšie ich poznáme ako škrob alebo celulózu.
Monosacharidy – sú to jednoduché, základné sacharidy, ktoré sú typické kryštalickou a vo vode rozpustnou štruktúrou. Najznámejšími zástupcami monosacharidov sú glukóza a fruktóza.
Oligosacharidy – tieto sacharidy sú tvorené 2 – 10 cukrovými jednotkami. Najznámejšími zástupcami sú laktóza a maltóza.
Sacharidy v strave
Organizmus potrebuje sacharidy či chudne, cvičí alebo si iba udržiava svoju hmotnosť… Veľkou chybou sa pri mnohých diétach stáva, keď sú sacharidy prijímané iba minimálne, alebo vobec a potom nastávajú mnohé príznaky, ktoré tento nedostatok podporujú. Sacharidy sa nenachádzajú iba v sladkostiach… Sacharidy sa nachádzajú v ovocí, zelenine, ryži, zemiakoch, mliečnych produktoch a podobne… Sacharidy sa držia v žalúdku najkratšiu dobu (hneď po nich sú bielkoviny a tuky sa rozkladajú najdlhšie) a potom putujú do krvi v podobe energie. Ak prijímate veľa sacharidov v strave (najčastejšie rafinovaný cukor), tak sa nespotrebovaná energia potom mení na tukovú zásobu.
Koľko sacharidov konzumovať za deň?
Doporučená denná dávka sacharidov by sa mala dodržiavať, ak ju prekračujete, tak priberiete a ak priímate málo sacharidov, telo nemá dostatok energie…
Keď svou hmotnosť udržiavate, tak denne prijmite približne 5 gramov sacharidov na 1 kilogram Vašej hmotnosti. (táto dávka je približná a závisí aj od fyzickej aktivity, ktorú počas dňa máte).
Keď chudnete, tak denne prijmite okolo 3 – 4 gramy sacharidov na 1 kilogram Vašej hmotnosti.
Aké sacharidy uprednostňovať???
Nie je sacharid ako sacharid a práve preto sa naučte rozlišovať „lepšie“ sacharidy od „horších“…
Rýchle sacharidy – tieto sacharidy sa dostávajú do krvi v podobe energie najrýchlejšie.
Pomalé sacharidy – tieto sacharidy idú do krvi v podobe energie postupne a nesposobujú tak veľké kolísanie hladiny cukru v krvi.
Rýchly zdroj energie docielite vďaka: ovociu, mliečnym produktom (laktóza, mliečny cukor) a potravinám, ktoré obsahujú rafinovaný cukor (čo je skoro každá kupovaná potravina).
Rafinovaný cukor a potraviny, ktorý ho obsahujú vo svojej strave majte minimálne! Rafinovaný cukor sa nachádza skoro všade a preto naň dávajte pozor…
Pomalý zdroj sacharidov nájdete v napríklad: ryži, zemiakoch, cestovinách, ovsených vločkách, strukovinách, celozrnných, špaldových a grahamových produktoch.
Tento zdroj energie má lepšie nutričné hodnoty, ako potraviny s rafinovaným cukrom. Potraviny s pomalým zdrojom energie vo svojom jedálničku preferujte.
Ak máte chuť na sladké, tak skúste niektorý z týchto 3 receptov na fit dezerty, sú mňam!