Túžobník brestový má fakt silu! Ako pripraviť túžobníkovú tinktúru a čaj?
Túžobník brestový nie je veľmi známa bylina, ale má skutočnú silu! Túžobník brestový je biedne vyzerajúca bylina, ale práve táto bylina v sebe ukrýva silné látky, ktoré vylepšujú zdravie. Dozviete sa čo túžobník obsahuje, aké má účinky na zdravie a nájdete tu aj recepty ako pripraviť túžobníkovú tinktúru a liečivý čaj.
O túžobníku brestovom
Túžobník brestový (lat. Filipendula Ulmaria) – čeľaď ružovitá
Túžobník brestový je liečivá bylina, ktorá má pozitívne účinky na náš organizmus, v niektorých jej podobách. Táto bylina rastie do výšky okolo 1,5 metra. Túžobník má žlto-biele kvety, ktoré majú horkastú vôňu, sú aromatické a rastú v súboroch. Túžobník lekársky nájdete na mokrejších miestach a to od nížin až po vyššie nadmorské pásma. Z túžobníka brestového sa na liečebné účely používajú kvitnúce kvety. Z túžobníka môžete využiť čaj alebo tinktúru…
Čo za látky sa ukrývajú v túžobníku?
Túžobník brestový obsahuje tieto látky, vďaka ktorým dokáže pomôcť zdraviu.
Sacharidy, vláknina, bielkoviny, flavonoidy, triesloviny, silice, kyseliny, kyselina acetylsalicylová*, minerálne látky, tanín (horká chuť).
*Kyselina acetylsalicylová sa z túžobníka získava na výrobu Aspirínu. Táto látka má hlavne antibiotické účinky, eliminuje horúčku a podporuje prirodzené potenie.
Tieto pozitívne účinky má túžobník brestový
Pozrite sa aké úžasné účinky na zdravie má táto liečivá bylina??? Budete prekvapený!
- Podporuje imunitný systém a preventívne chráni pred chrípkou
- Má antiseptické a antibiotické účinky
- Zmierňuje teplotu a podporuje potenie
- Podporuje prirodzené prečistenie organizmu
- Zmierňuje rôzne druhy bolestí (migréna…)
- Podporuje trávenie, metabolizmus a vylučovanie žlče
- Upravuje stolicu, odstraňuje hnačku a plynatosť
- Podporuje funkciu štítnej žľazy
- Eliminuje a preventívne chráni pri Dne a Reume
- Odstraňuje kyselinu močovú z kĺbov a tkanín
- Podporuje zdravú pokožku a urýchľuje jej hojenie
- Močopudné účinky, zbavuje nadbytočnej vody
- Prečisťuje a podporuje funkciu obličiek
- Prečisťuje a podporuje aj pečeň
Kde rastie túžobník a aké časti sa zbierajú?
Z túžobníka brestového sa najčastejšie, na liečebné účely, používajú kvety, ktoré práve kvitnú. Túžobník brestový rastie v mokrejších pôdach, najčastejšie brehov riek, potokov či v lesoch (vlhkých). Túžobník brestový však nie je náročný na podmienky a preto ho u nás môžete nájsť v týchto miestach.
Použitie túžobníka brestového – recepty
Najčastejšie sa z túžobníka využíva jeho kvet (počas kvitnutia). Tu nájdete recept na prípravu túžobníkovej tinktúry a túžobníkového čaju.
Čaj z túžobníka brestového – recept
Tento túžobníkový čaj pite počas chrípky, pre lepšie odvodnenie, pri migréne, bolestivých kĺboch alebo pri inom probléme. Tento čaj pite počas akútnych stavoch 2 krát denne.
Potrebujete: 1 ČL sušených kvetov túžobníka, 2,5 deci vody, sitko na čaj.
Sušené kvety túžobníka dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať 12 minút a potom teplý čaj vypite.
Recept na tinktúru z túžobníka brestového
Túto tinktúru môžete používať pri ktoromkoľvek probléme vyššie vypísanom. Túto tinktúru užívajte po 5 kvapiek pridaním do pohára vody.
Potrebujete: 3 deci vodky, 1,5 deci vody, 100 g sušených kvetov túžobníka brestového, sklenenú uzatvárateľnú nádobu, gázu alebo jemné sito.
Do vodky alebo iného číreho alkoholu pridajte vodu a sušený túžobník brestový. Nádobu dobre uzatvorte a pomixujte v rukách, nech sa to dobre premieša. Potom túto tinktúru nechajte lúhovať pokojne aj 20 dní na mieste, kam svieti stále slnko. Na slnečnom mieste sa lepšie túžobník vylúhuje. Po 20 dňoch tento výluh preceďte cez gázu alebo jemné sito. Potom túto tinktúru uzatvorte do sklenenej fľaše a skladujte ju na tmavom suchom mieste.
Kliknite pre zväčšenie
Zaujímať Vás môže aj rimbaba obyčajná, ale pozor, táto bylina nie je taká obyčajná… Nájdete tu jej pozitívne účinky, čo obsahuje a recepty na tinktúru z rimbaby a jeden tip proti migréne…