Reklama
Reklama

Kapucínka väčšia – krásna a liečivá

Kapucínka väčšia

Kapucinka väčšia je prevažne pestovaná iba ako okrasná kvetina… Kapucínka ale dokáže omnoho viac, než len očariť krásou. Uchováva v sebe mnoho liečivých účinkov, o ktorých vedia ľudový liečitelia už stovky rokov.

O Kapucínke

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) je pôvodom z Južnej Ameriky severnej oblasti. Konkrétne sa najčastejšie vyskytuje a pestuje v Ekvádore, Kolumbii a Peru.

V roku 1864 bola dovezená Španielmi do Európy neskôr sa rozšírila aj do: Stredna časť Ameriky, Havajské ostrovy, Austrália, Nový Zéland, Čína. Taktiež bola vyšľachtená na rôzne odrody a využívaná väčšinou ako okrasná rastlina. Kapucínka najlepšie znáša tropické, subtropické a mierne podnebie… vlhkú pôdu a čo najviac priameho svetla.

Kapucínka väčšia je jednoročná bylina, dorastá do výšky 15 až 40 cm, s plazivou a rozvetvenou stonkou môže dosiahnuť dĺžku až 5 m (v našich podmienkach dosahuje dĺžku maximálne cca 3 m).

V stredoeurópskych podmienkach vykvitá v júni až októbri, opeľovanie je hmyzom. Plodom je troujpouzdrá kapsula so semenami.

Kapucínka väčšia obsahuje v 100 g  – nutričné hodnoty:

KJ – 125,7 Kcal – 30 Sacharidy – 6 g Tuk – 0,4 g Bielkoviny – 2 g

Kvety
Voda: 89,8 Bielkoviny: 0.06 Tuk: 0,4 Vláknina: 1,56 Vápnik: 4 fosforu: 27 Železo: 1,7 tiamín: 0,03 Riboflavín: 0,05 Niacín: 0.6 Vitamín C: 4,2

Plody
Bielkoviny: 3,9 Tuky: 3,9 Sacharidy: 86,3 Vláknina: 15.7  Vápnik: 39 Fosfor: 265 Železo: 17 tiamín: 0,29 Riboflavín: 0,49 Niacín: 5.9 Vitamín C: 39

Listy
Bielkoviny: 15,4 Tuky: 3,5 Sacharidy: 69,7 Vláknina: 15.5  Vápnik: 1670 Fosfor: 520 Zdroj:

Kapucínka účinky na zdravie

Kapucínka má silné antibiotické účinky. Pomáha pri nachladnutí, chrípke, bolesti v krku.  Pomáha v oblasti močových, urologických ale aj dýchacích ciest. Eliminuje vznik žalúdočných vredov a nepríjemných zápalov.

  • Pomáha pri zápaloch – horných dýchacích ciest, mandlí, močových ciest (spôsobených hlavne zápalovými bunkami a iných baktérií)
  • Posilňuje organizmus pri a po prekonaní choroby (oslabenia organizmu)
  • Pomáha pri problémoch s prekrvením organizmu
  • Upravuje nepravidelnú menštruáciu
  • Znižovanie vypadávania vlasov a pomáha proti lupinám
  • Zlepšenie pevnosti vlasov a nechtov

Kapucínka riziká – kontraindikácie

  • Odporúča sa nebrať pri astme.
  • Pri užívaní kapucínky doporučujeme neužívať alkohol

Kapucínka použitie

Kapucínka väčšia sa pestuje prevažne len pre potechu zraku, svojimi výrazne sfarbenými kvetmi je vhodná ako do kvetináča, tak aj pre vonkajšie záhony. Možno ju vysádzať v období kedy už nehrozia jarné mrazy z predpestovanej sadby alebo vysievať semená voľne do pôdy.

Kapucínka väčšiaKapucínka ma mnohé liečebné účinky… taktiež sa jej hovorí “rastlinné antibiotikum”. V ľudovom liečiteľstve sa zbierajú listy, kvety i semená. Pôsobí hlavne ako antibiotický liek, potláča zápaly pri chorobách močových a dýchacích ciest. Celá rastlina je vhodná na spotrebu, mladé listy a výhonky sa používajú ako zeleninový šalát a puky či nezrelé plody sa nakladajú do octových nálevov (náhrada za kapary).

Kapucínka čaj

Dve šálky nálevu denne posilňujú organizmus po dlhotrvajúcich chorobách. Stačí do 2 dcl horúcej vody vsypať lyžicu posekaných listov, kvetov a semien. Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť do zásoby.

Príprava : 1 čajovú lyžičku sparíme v 2 dcl vody, luhujeme 10 minút

Dávkovanie: každých 8 – 12 hodín.

Doporučujeme dodržiavať pravidelnosť na udržanie hladiny tropeolínu.

Kapucínka tinktúra (recept, dávkovanie)

  • prispieva k zachovaniu normálnych funkcií imunitného systému organizmu
  • výborná pri výskyte problémov súvisiacich s chladným obdobím
  • podporuje funkcie močového mechúra, obličiek

Dávkovanie: 3 x denne 1 – 2 ml (1 kvapku na 1kg telesnej hmotnosti)

Kapucínka tablety

Na internete je mnoho výrobcov, ktorý ponúkajú kapucínku vo forme tabliet. Jej pozitívne účinky sú overené!

Dávkovanie: cca 2-3 tablety denne (podľa návodu)

Kapucínka – Ďalšie tipy na použitie

  • Rozdrvené semená – konzumácia rozdrvených semien kapucínky pomáha napr. pri vypudzovaní hlísty alebo na podporu trávenia
  • Obklady, ktoré prikladáte na boľavé miesta.
  • Pomleté semiačka kapucínky sa používajú aj ako korenie na dochutenie jedál a povzbudenie trávenia.
  • Kúpeľ s kapucínky, ktorý pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii – Posekaná kapucínka (kvety, listy aj semienka).
  • Kapucínka na spestrenie jedálnička – pomleté semená kapucínky majú podobnú chuť ako žerucha prípadne reďkovka… Listy sa využívajú na rôzne zeleninové šaláty, polievky prípadne nátierky. Nezrelé semená a malé puky sa môžu nakladať do octového nálevu (ako kapary).
Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme