Hloh obyčajný nie je vôbec obyčajný, presvedčte sa…
Hloh obyčajný je silným pomocníkom zdravia v oblasti nie len srdca a ciev… Čím je táto liečivá rastlina (ker) výnimočná??? Ako a načo sa dá hloh obyčajný použiť? Čo obsahuje táto cenná bylina a ako sa pripravuje z hlohu tinktúra (macerát) a liečivý čaj…
O hlohu obyčajnom
Hloh obyčajný (Crataegus Laevigata) – čeľaď ružovitá
Hloh obyčajný je ker, ktorý dorastá do výšky 5 – 10 metrov. Z hlohu obyčajného sa na liečebné účely používajú vyzreté plody hlohu, ktoré sú farbou aj tvarom dosť podobné šípkam. Dozreté plody majú oranžovo-červenú farbu a používajú sa vo forme čaju, tinktúry alebo sa z nich zvyknú robiť aj zaváraniny alebo džem. Hloh má podobne ako šípky mierne ostne (tŕne) a kvitne ružovo-bielymi kvetmi. Hloh obyčajný rastie v celom miernom pásme, takže aj u nás je bežne sa vyskytujúcou rastlinou (kerom).
Čo obsahuje hloh – účinné látky
Účinné látky v hlohu obyčajnom majú silný a pozitívny vplyv hlavne na kardiovaskulárny systém, ale musíte dodržať dávkovanie.
Triesloviny, flavonoidy, vitamíny B a C, sacharidy, silice, karotén.
Hloh obyčajný účinky na zdravie
Silné účinky hlohu na organizmus sú poznateľné už v krátkej dobe užívania. Spoznajte jeho silu a využite ju na svoj zdravotný problém.
- Podpora obranyschopnosti, prevencia chrípky a nádchy
- Silná podpora kardiovaskulárneho systému, eliminuje arytmiu srdca
- Spevňuje a spriechodňuje cievy, znižuje vysoký krvný tlak
- Zlepšuje funkciu srdečného svalu, prekrvuje končatiny
- Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres
- Zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje migrény
- Prírodné antidepresívum a antiseptikum
Kde rastie hloh a aké časti sa zbierajú
Hloh obyčajný rastie bežne v parkoch, záhradách, pri poliach alebo lesoch. Hloh nie je náročný na pestovateľské podmienky a vo svojej záhrade si ho môžete vypestovať aj ako okrasný ker. Z hlohu sa zbierajú dozreté a celé (nepoškodené) plody. Plody hlohu sa potom nechávajú vysušiť, sú podobné šípkam. Dozreté plody sa zbierajú na jeseň (september až november).
Použitie hlohu v praxi
Recept čaj z hlohu (pitie)
Potrebujete: 1 vrecko porciovaného čaju z hlohu alebo 1 ČL usušeného a pomletého hlohu (plodov), 2,5 deci vody.
Hloh zalejte vriacou vodou a lúhujte 9 – 11 minút. Potom čaj sceďte alebo vyberte vrecko a teplý čaj pite podľa potreby 1 – 3 krát denne. Neprekračujte maximálnu dávku tri krát za deň. Čaj pite vždy teplý (letný) a čerstvý.
Hlohová tinktúra (macerát)
Z hlohu obyčajného si môžete zakúpiť alebo vyrobiť aj tinktúru, ktorá je účinná v boji proti rôznym kardiovaskulárnym problémom (zúžené cievy, narušená funkcia srdca, vysoký krvný tlak…) alebo pri nespavosti, nervozite, bolestiach hlavy či zvýšenom strese.
1.Recept hlohová tinktúra z plodov (macerát)
Potrebujete: 100 g bobulí hlohu, cca 2 deci alkoholu bez farby (vodka alebo lieh), plátno.
Bobule hlohu dobre umyte a nechajte vyschnúť, potom ich nakrájajte na menšie kúsky, vložte do sklenej nádoby a zalejte alkoholom tak, aby boli bobule zakryté (množstvo alkoholu záleží od veľkosti fľaše). Takto nechajte hloh s alkoholom lúhovať 7 – 10 dní, potom túto tinktúru sceďte a uchovajte v uzatvárateľnej fľaši.
2.Recept hlohová tinktúra z kvetov a listov (macerát)
Potrebujete: kvety s mladými lístkami, alkohol (vodka alebo lieh), sklenenú uzatvárateľnú nádobu.
Umyté listy s kvetmi nechajte vysušiť, potom ich pokrájajte na drobné kúsky a vložte do fľaše. Nalejte alkohol, aby bol nad povrchom listov s kvetmi a nechajte lúhovať na tmavom mieste 13 – 16 dní. Raz za deň touto fľašou potraste a dajte opäť na tmavé miesto. Túto tinktúru užívajte po 20 kvapiek 1 – 3 krát denne. Doporučené množstvo neprekračujte.
UPOZORNENIE
Keďže má hloh obyčajný silný vplyv na kardiovaskulárny systém, tak pred začatím jeho užívania sa poraďte so svojím lekárom.
Kliknite pre zväčšenie
Proti zvýšenému cholesterolu Vám môže pomôcť aj týchto 6 dobrých a “prírodných” rád…