Veľké bruško, ktorého sa neviete zbaviť? Možno máte diastázu…
Veľké bruško, ktorého sa neviete zbaviť? Možno máte diastázu. V tomto prípade vám sklápačky určite nepomôžu. Stále viac sa stretávame s pojmom diastáza priamych brušných svalov. Čo to je, kedy vzniká a je skutočne na celý život sme sa spýtali odborníčky, fyzioterapeutky Mgr. Radky Šefferovej.
Čo znamená diagnóza diastáza a je skutočne na celý život?
Diastáza je rozostup priameho brušného svalstva.Počas tehotenstva sa priame brušné svalstvo rozíde, aby vytvorilo priestor pre rastúcu maternicu s bábätkom. Po pôrode sa však má vrátiť späť, ak sa tak nestane, vzniká diagnóza diastáza. Často nám ostane bruško, ktorého sa nevieme zbaviť ani cvičením.
Život s diastázou však nie je nič hrozné, pokiaľ s ňou vieme pracovať. Cvičením sa dá pekne uzatvoriť. Avšak aby sa znova neotvorila, musíme dodržiavať isté pohybové a dýchacie stereotypy.
To sú aké?
Pohybové sú napríklad správne vstávanie z ľahu cez bok s pomocou ruky. Nedvíhame sa priamo, cez priamy brušný sval, pretože ho príliš zaťažujeme. Aj správne dýchanie je nesmierne dôležité, a to nielen pri diastáze. Dýchame pomocou bránice smerom dole do brucha, do strán a do panvy. Určite nie do hornej časti tela.
- Vďaka jednoduchým stereotypom si šetríme celé telo a vyhneme sa mnohým zdravotným komplikáciam. Ľudia však o nich moc nevedia.
Môže vzniknúť diastáza aj inak ako po pôrode?
Áno, nesprávnym cvičením, ako následok operácie v oblasti brušnej dutiny, alebo po prekonaní dlhotrvajúceho ochorenia. Napríklad pri kašli vzniká vnutrobrušný tlak a vydúva vnútorné orgány. Pozor, diastázou sú ohrození aj muži.
- Ako zistíme, že máme diastázu?
- Diastáza sa dá zistiť pri vyšetrení u gynekológa, obvodného lekára, chirurga, alebo fyzioterapeuta.
Tu je návod ako si ju vyšetríme sami:
V ľahu na chrbte ohneme nohy v kolenách. Ruky si dáme pod hlavu a zdvihneme sa, akoby sme chceli urobiť sklápačku. Jednou rukou, končekmi prstov si prejdeme od hrudného koša, cez stred brucha, až po lonovú sponu. Ak sa nám prsty zaboria medzi priame brušné svaly, máme diastázu. Video na samovyšetrenie nájdete aj tu: kliknite sem
Aké komplikácie prináša diastáza, keď ju máme a nič s ňou nerobíme?
Vplyvom oslabeného brušného svalstva nás môžu bolieť kríže, bolieť podbruško, chrbtica, hlava, dokonca môžeme trpieť inkontinenciou a nepravidelnou menštruáciou.
Čomu sa treba vyhýbať s touto diagnózou?
Úplne nevhodné sú cviky ako napríklad sklápačky (brušáky), alebo silový tréning. Tiež športy, kde sa telo zaťažuje jednostranne. A rovnako sa vyhýbajme zlému vykonávaniu bežných denných stereotypov, o ktorých sme hovorili vyššie.
Sú na diastázu nejaké špeciálne cviky?
Áno. Je ich pomerne veľa a sú dostupné aj na internete, no bola by som trošku opatrná. Bez odborného vysvetlenia by som sa do akéhokoľvek cvičenia nepúšťala. Na Slovensku už existujú aj online kurzy navrhnuté fyzioterapeutmi a tam nájdete správne cviky na uzatvorenie diastázy.
Zdroj: PR článok