Repkový olej – zdravý či nezdravý?
Repkový olej – je skutočne zdravý??? Aké sú výhody tohto oleja, ak vôbec nejaké sú? Repkový olej je tu od nepamäti a je to asi najpoužívanejším olejom, ale…
Repkový olej je tu už skutočne dlho a patrí ku najpoužívanejším tukom, ale predsa nie je vo veľkej miere zdravý. Repkový olej síce má v sebe vitamín E, K, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, ktoré sú zdraviu potrebné, ale nesmiete ho konzumovať pričasto. Repkový olej hlavne rafinovaný sa nachádza v mnohých bežných potravinách, ktoré konzumujeme skoro denne a ani o prítomnosti tohto tuku nevieme… Začnite sledovať zloženie potravín.
O repkovom oleji
Repka olejná (lat. Brasica Napus) – čeľaď kapustovitá
Repkový olej je produktom z rastliny repka olejná, ktorá sa pestuje predovšetkým na výrobu oleja. Repkový olej rafinovaný je odolný voči prepáleniu až do 215 stupňov, čo je pri vyprážaní veľkým plusom, teda tento olej je tepelne stabilný. Keď je reč o nerafinovanom, tak tento repkový olej je podstatne zdravší, pretože je lisovaný za studena a účinné, teda zdravé látky v ňom sú zachované. Nerafinovaný olej je tepelne stabilný a preto je vhodný na studenú a aj teplú prípravu jedál. Navyše repkový olej lisovaný za studena je vyváženým pomerom omega 3 a omega 6 mastných nenasýtených kyselín (1:2). Ak chcete mať záruku čo najzdravšieho tuku, tak repkový olej kupujte v Bio kvalite, pretože tam máte mať záruku toho, že repka olejná nie je geneticky modifikovaná a tento olej by mal byť zdravší…
Čo obsahuje repkový olej – účinné látky
Tuk, vitamín E, vitamín K, cholín, kyselina olejová, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny
Nutričná hodnota repkový olej (100g)
Kcal – 885 KJ – 3 717 Tuk – 100 g
Repkový olej obsahuje – 100 g
Vitamín E | 19 mg | Omega 3 kyseliny | 9 170 mg |
Vitamín K | 78 ug | Omega 6 kyseliny | 18 650 mg |
Cholín | 0,25 mg | Kyselina olejová | 57 000 mg |
Repkový olej účinky na zdravie
Nižšie uvedené pozitívne zdravotné účinky sú zaručené iba v konzumácii – nie každý deň. Pozitívne zdravotné účinky sú zaručené pri použití maximálne 2 – 3 krát v týždni, aj to nie pri vyprážaní s rafinovaným repkovým olejom. Zdravší je samozrejme repkový olej lisovaný za studena.
- Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky pred radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
- Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zabezpečuje pevnosť srdca a ciev
- Podporuje trávenie a stolicu
- Detoxikuje organizmus
Konzumácia repkového oleja
Rafinovaný repkový olej by som používala iba na výnimočné vyprážanie, teda fakt sem-tam jeden krát do mesiaca. Repkový olej rafinovaný sa nachádza v množstve bežných potravinách, ktoré kupujeme a konzumujeme aj každý deň… Ak chcete žiť zdravšie, tak si určite zakúpte rôzne druhy tukov (repkový nerafinovaný bio olej, olivový extra panenský olej, kokosový olej…) a pri každom varení používajte iný druh tuku. Každý olej má svoje výhody a každý má iné zloženie a keď ich budete striedať, tak to bude mať oveľa lepší vplyv na telo, srdce, cievy, ako keď budete konzumovať iba jeden druh tuku. Či repkový alebo iný druh olejov, stále sú to tuky, ktorých energiu telo musí niekde spáliť a preto používajte tuky do varenia opatrne. Nezabúdajte, že cholesterol si vyrába naša pečeň aj sama, takže ju netreba ešte zaťažovať veľkým množstvom z potravín…
UPOZORNENIE
Repkový olej, podobne ako každý tuk, konzumovaný vo veľkom množstve je zdraviu škodlivý. Druhy tukov treba striedať, pretože každý tuk má iné zloženie účinných látok a pre zdravie nie je vhodné konzumovať dlhodobo iba jeden druh tuku.