Detoxikácia pľúc – ako dlho sa čistia, potraviny, bylinky…
Či fajčíte, alebo nie, tak táto téma by Vás mala zaujímať… Detoxikácia pľúc je “záležitosť”, ktorá je vhodná pre každý vek a aj skupinu ľudí… Prašné či znečistené prostredie je súčasťou nášho života či chceme alebo nie… Ak ešte aj fajčíte, alebo sa zdržiavate v zafajčených či prašných priestoroch, tak pozorne čítajte… Naše pľúca každý deň bojujú s rôznymi “prekážkami” a práve preto by ste ich mali povzbudzovať, ako sa to len dá. Čím podporiť a detoxikovať pľúca?
V skratke o pľúcach
Jeden z najdôležitejších orgánov nášho tela, vďaka ktorému sme na žive. Na čo nám slúži tento orgán???
Pľúca zabezpečujú výmenu kyslíka a z našej krvi oxid uhličitý. Nádych – kyslík a výdych – oxid uhličitý. Pľúca sú pod hrudným košom (rebrá), ktorý tento orgán chráni. Pľúca sa skladajú z dvoch častí, ľavej a pravej strany. Približný objem pľúc je okolo 5 litrov vzduchu. Naše pľúca sú úžasným orgánom, ktorý treba šetriť a starať sa oň ako to len ide!
Vedeli ste, že: pľúca dospelého človeka, by po rozložení na najmenšie časti, mali rozlohu okolo 130 metrov štvorcových.
Najčastejšie ochorenia dýchacej sústavy – pomôže Vám detox pľúc?
- Astma – chronické ochorenie spôsobené zápalom trubíc v dýchacom trakte. Astma môže byť spôsobená zápalom alebo aj stresom či inou psychosomatickou príčinou. Detoxikácia pľúc nevylieči túto chorobu, ale zmierni jej prejavy.
- Alergie – alergie majú rôzne spúšťače, najčastejšie sú spôsobené prachom, peľom, chemickými látkami… Alergia je vlastne obrana imunitného systému a najčastejšie sa alergická reakcia prejavuje zdurením hrdla, kašľom, dusením alebo pocitom rezania očí. Detoxikáciou pľúc sa Vám zlepší dýchanie a eliminujú sa prejavy tejto choroby.
- Bronchitída – zápalové ochorenie dýchacieho traktu, ktoré postihuje trubicu medzi pľúcami a priedušnicou. Toto ochorenie býva nepríjemne pre bolesti hrudníka, dýchavičnosťou, hlienmi alebo kašľom. Vďaka detoxikácii pľúc sa Vám tieto prejavy zmiernia.
- Rakovina pľúc – najčastejšie je rakovina pľúc spôsobená fajčením (aktívnym, pasívnym). Najčastejšie sú na pľúcach nájdené zhubné nádory, ktoré sa musia okamžite podrobiť liečbe… Pri tomto ochorení má detoxikácia pľúc vplyv iba v prípade správnej liečby. Eliminuje prejavy ochorenia, ale nelieči…
Detoxikácia pľúc má najlepší efekt pri relatívne zdravých pľúcach, nepodstihnutých nejakou chorobou, funguje tiež ako dobrá prevencia proti vzniku týchto ochorení… Keď sú pľúca alebo dýchacie cesty postihnuté chorobou, tak je najdôležitejšie dodržovať predpísanú liečbu lekárom a detoxikáciu pľúc brať iba ako “doplnkovú” liečbu.
Ako dlho sa čistia pľúca?
Na otázku ako dlho sa čistia pľúca neexistuje presná odpoveď.
Napríklad keď prestanete fajčiť, tak prvé pozitívne zmeny, čo sa týka zlepšenia stavu pľúc, nastáva už aj po prvom týždni, síce organizmus sa od dechtu, nikotínu a iných látok prečisťuje pár mesiacov až rokov. Tým, že sme každý deň vystavovaný prachu, exhalátom a iným negatívam, tak dĺžka prečistenia pľúc sa prirodzene predlžuje. Keď si však nájdete nejakú kúru, tak po jej doužívaní Vám bude zaručene lepšie, aj čo sa týka dýchania a “kondičky”. Očistné kúry trvajú 1 – 4 týždne, pokiaľ nie je uvedené inak.
Kedy je najvhodnejšie detoxikovať pľúca?
Detoxikovať svoje pľúca viete kedykoľvek počas roka, ale sú tu aj “výnimky”, kedy sa detoxikácia pľúc doporučuje…
- Keď Vás prepadne chrípka či nádcha, tak po užívaní liečby (ak doktor predpísal) je ideálne venovať tejto očiste čas.
- Po zime je tiež vhodné dať do praxe rady a tipy ohľadom teto detoxikácie.
- Ak Vás trápi nevysvetliteľný kašeľ, hlieny či dýchavičnosť, tak tiež detoxikujte svoje pľúca.
- Keď ste prestali fajčiť, tak je to prvý úspešný krok ku detoxu pľúc, viď však nižšie aj ďalšie tipy.
- Keď ste prestali pracovať v zafajčenom, prašnom či znečistenom prostredí.
Ak Vás dlhodobo trápi kašeľ, bolesti dýchacích ciest, hlieny alebo dýchavičnosť, tak radšej navštívte lekára.
Ako detoxikovať pľúca (dýchacie cesty) prirodzene???
Nech sa páči, máte tu tipy vďaka, ktorým si podporíte a prečistíte dýchacie cesty… Sú tu aj liečivé bylinky na prečistenie pľúc, aha…
Nemusíte hneď siahať po nejakých “prípravkoch”, skúste najskôr túto “nenásilnú” detoxikáciu pľúc a sami uvidíte výsledky. Možností, ako detoxikovať pľúca a tým odporiť prečistenie tohto potrebného orgánu je mnoho. Dozviete sa, ktoré potraviny a tekutiny pomáhajú a taktiež aký vplyv má pohyb na detoxikáciu pľúc.
Pohyb + cvičenie podporujúce detoxikáciu pľúc
Cielený pohyb – je nie len pre budovanie svalstva vhodný, ale hlavne pre zvýšenie kapacity pľúc, obnovy pľúcnych buniek a regenerácie. 3 – 5 krát do týždňa je aeróbna aktivita (beh, bicykel, chôdza pešo, plávanie…) pre pľúca veľkým prínosom. Začnite sa cielene hýbať 1 – 3 krát do týždňa, keď iba chôdza pešo a sami uvidíte, čo sa s Vami po čase bude diať. Pozitívne zmeny budú badateľné…
Cvičte dychové cvičenia – cvičenie nie je len o samotnej kondícii, ale dychové cvičenia Vám zlepšia prekrvenie a okysličenie pľúc a tak sa zlepšuje ich celková kondícia. Skúste napríklad jogu alebo pilates.
Rastliny a bylinky podporujúce detoxikáciu pľúc
Pľúcnik lekársky – táto bylina už svojím menom evokuje hlavný úžitok z tejto byliny. Okrem zdravých dýchacích ciest sa Vám zlepší aj trávenie, krvotvorba, kvalita pokožky a vylučovanie. Pľúcnik obsahuje Kyseliny, triesloviny, minerály, vlákninu a taktiež sacharidy. Pripravte si z pľúcnika čaj a to tak, že 2 ČL sušeného pľúcnika zalejete 2,5 deci vody a necháte lúhovať 12 – 15 minút. Tento čaj pite 1 – 3 krát denne.
Všetky informácie o pľúcniku lekárskom nájdete tu – kliknite sem
Aloe vera – táto rastlina obsahuje vitamíny A, B, C, E, minerály, kyselinu listovú a ďalšie účinné látky, ktoré čistia nie len dýchacie cesty ale aj celé telo. Odstraňuje toxíny z celého tela, urýchľuje regeneráciu tela, prečisťuje trávenie, močové cesty, dýchacie a má pozitívny vplyv aj na kvalitu pokožky, vlasov či nechtov. Aloe vera môžete konzumovať ako surovú rastlinu (môžete si ju dopestovať doma, nie je náročná na pestovanie) a užívať ju vo forme tekutej alebo doplnky z aloe vera výťažkami.
Všetko podstatné o tejto úžasnej liečivej rastline nájdete tu – kliknite sem
Potraviny podporujúce detoxikáciu pľúc
Cesnak – smrdí a štípe, ale práve preto je liečivý. Cesnak má silu prečisťovať dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny, odstraňuje kašeľ a eliminuje zápaly. Jedzte cesnak 3 – 6 krát v týždni a pľúcne problémy by mali ustúpiť. Cesnak obsahuje vitamíny B, C, E, K, minerály, antioxidanty, bielkoviny, vlákninu a sacharidy. Nebojte sa jeho zápachu…
Všetko podstatné o cesnaku nájdete tu – kliknite sem
Chilli – chilli papričky, chilli korenie a taktiež aj kajenské korenie sú veľkým pomocníkom dobrému dýchaniu. Práve látka kapsaicín (štipľavá) odstraňuje zápaly, infekcie a baktérie z celého tela, navyše chilli čistí krv, močové cesty, trávenie a podporuje aj imunitný systém. Pridávajte si chilli alebo kajenské korenie do jedla a zdravie by sa malo zlepšiť.
Všetky informácie o chilli a kajenskom korení nájdete tu – kliknite sem
Ovocie a zelenina – pre kompletné zdravie celého tela je ideálne konzumovať ovocie a zeleninu denne. Vitamíny, minerály, antioxidanty a ostatné látky sú pre pľúca a pľúcne tkanivo potrebné. Ovocie a zelenina zabezpečujú pľúcam prečistenie a navyše aj ich regeneráciu.
Škorica – mletá alebo celá, je to jedno. Škorica obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú detoxikovať nie len celý organizmus, ale aj pľúca a pľúcne tkanivo. Mletú škoricu však konzumujte maximálne 1 kávovú lyžičku denne, pretože vyššie množstvo nemusí mať pozitívne účinky na organizmus…
Kompletné informácie o škorici nájdete tu – kliknite sem
Voda – prečisťuje celé telo vrátane dýchacích ciest, odstraňuje toxíny a škodliviny a pomáha pľúcam, aby boli zdravšie. Voda a pohybová aktivita sú zárukou lepšieho zdravia, nepodceňujte veci, ktoré máte „pod nosom“… Voda je základom pre zdravý organizmus a tým pádom aj zdravých pľúc.
Tipy – čo robiť, aby sa pľúca udržali zdravé?
Dodržať týchto pár rád by Vám malo priniesť zdravšie pľúca a dýchacie cesty, skúste ich dodržať.
Prestať fajčiť – možno o tom už dlho premýšľate, alebo ste to už a skúšali, ale prestať fajčiť je to najlepšie čo pre seba viete urobiť.
Zdržujte sa v “čistom” prostredí – “čistým” prostredím sa myslí to, že budete tráviť čo najmenej času v zafajčenom, prašnom alebo inak znečistenom prostredí. Doma alebo v práci majte čo najviac zelene, aby ste mali pri sebe čo naviac čerstvého vzduchu. Ak sa dá, klimatizáciu nepoužívajte.
Ak máte kde, tak sa pár krát do týždňa prejdite lesom alebo parkom, načerpajte zdravú a čistú silu prírody!
Zhlboka dýchajte – naučte sa zhlboka dýchať. Keď budete v izbe sami, alebo pred spaním, si ľahnite na chrbát, upokojte svoju myseľ a zhlboka sa nadychujte a vydychujte. Týmto pokojným a plynulím dýchaním zvýšite kapacitu pľúc, lepšie okysličíte pľúca a tie sa budú lepšie regenerovať.
Seďte vystretý – áno aj toto má vplyv na ľahšie dýchanie a okysličenie Vašich pľúc. Keď sedíte zhrbený, tak sa Vaše pľúca dostatočne neokysličujú a navyše si ničíte ešte aj chrbticu. Seďte rovno, bez hrbenia a aj zdravie Vašich pľúc sa týmto dokáže zlepšiť.
Táto detoxikácia pľúc je “nenásilná” forma, vďaka ktorej viete prečistiť a podporiť svoje pľúca, ale chce to dodržovanie viacerých rád… Pľúca potrebujú čas, ale keď s nimi budete “narábať” opatrne a starať sa o ne, tak pravdepodobnosť nejakého ochorenia (pľúcneho) je menšia.
Nezabudnite aj na náš ďalší dôležitý orgán a to je srdce. Ako mať zdravšie a silnejšie srdce???