K čomu je dobrý koreň z čakanky? Nájdete tu vplyvy a použitie.
Nie je len krásna, ale aj liečivá! Čakanka, v tomto prípade jej liečivý koreň, má svoje využitie pre zdravie vnútorné, ale aj vonkajšie. Čakanka obyčajná sa neprávom volá obyčajná, pretože jej silné a mnohé pozitívne účinky nemá len tak hocijaká rastlina… Spoznajte na čo je vhodný koreň čakanky, čo obsahuje a ako ho použiť…
O koreni čakanky
Čakanka obyčajná (lat. Cichoriium Intybus) – čeľaď Astrovitá
Koreň čakanky je tá najliečivejšia časť z celej rastliny. Koreň čakanky sa zbiera vždy na jeseň a kvety počas kvitnutia. Používa sa upražený alebo strúhaný (sušený alebo čerstvý), vo forme odvarov alebo čajov. Jej účinné látky sú vo vyššom množstve a práve preto má koreň čakanky tak pozitívne účinky na zdravie vonkajšie a aj vnútorné.
Čo obsahuje koreň čakanky?
Koreň čakanky je skutočným skvostom nabitým všetkým čo treba, pozrite sa na to…
Skoro 50% inulínu*, sacharidy, bielkoviny, tuk, horčiny, minerálne látky (draslík, železo, vápnik, meď, zinok, horčík, sodík, mangán), vitamíny A, B, C, E, K, kyseliny, luteín a betakarotén.
*Inulín je vlastne polysacharid, ktorý ľudský organizmus nevie vstrebať, takže sa v našom tele správa ako rozpustná vláknina. Tento inulín má prirodzene sladkú chuť, ale nezvyšuje hladinu cukru v krvi, tým je vhodný aj pre Diabetikov. Inulín sa rozkladá v hrubom čreve a pri jeho nadbytku môže spôsobiť plynatosť alebo hnačku.
Podrobnejšie informácie o čakanke nájdete tu – kliknite sem.
Pozitívne vplyvy koreňa čakanky
Najsilnejší záber má koreň čakanky na oblasť trávenia, ale pozitívne účinky nájdete aj…
- Silne podporuje imunitný systém a chráni bunky pred voľnými radikálmi
- Detoxikuje organizmus a prečisťuje krv
- Má antiseptické a mierne antibiotické účinky
- Silne podporuje trávenie, vylučovanie žlče a tým zvyšuje chuť do jedla
- Zlepšuje pravidelnú stolicu a odstraňuje plynatosť
- Probiotické účinky, obnovuje črevnú mikroflóru
- Močopudné účinky, prečisťujú močové cesty a obličky
- Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni
- Eliminuje vysoký cholesterol, upravuje krvný tlak
- Prečisťuje cievy od usadenín
- Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
- Podporuje hojenie a dobrý stav pokožky
- Upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku
Použitie koreňa čakanky – ako na to?
Koreň čakanky sa najčastejšie používa týmito spôsobmi, vyskúšajte ich, nie sú vôbec náročné.
Zdravá náhrada kávy bez kofeínu – cigorka (cigória)
Cigória alebo cigorka je pražený koreň čakanky. Táto náhrada kávy je vhodná pre každého, pretože má vyššie vypísané účinky na organizmus, neobsahuje kofeín a tak sa stáva vhodnou kávovinou pre mladých a aj starších.
Príprava cigórie (cigorky) – recept
Potrebujete: 1,5 KL cigórie, 2 deci vriacej vody.
Cigorku zalejte vriacou vodou a nechajte prirodzene postáť a ochladiť. Potom cigorku môžete osladiť medom, alebo pridať mlieko či smotanu do kávy. Tak zjemníte jej chuť, ale nemusíte.
Príprava cigórie s meltou – recept na bielu kávu
Potrebujete: 6 PL melty, 1 PL cigorky, 2 litre vody, mlieko a med.
Do hrnca dajte vodu, meltu a cigorku, začnite variť. Keď voda začne vrieť, tak ju miešajte aby nevykypela. Ak bude moc kypieť, tak pridajte 2 deci vody, počkajte kým sa hladina zas zdvihne, vypnite a zamiešajte. Preložte hrniec na druhú platňu, aby sa stále tekutina nezohrievala. Potom do tejto hmoty pridajte med podľa chuti, prevarené mlieko, dobre premiešajte a biela káva je na svete.
Recept na odvar z čakanky
Potrebujete: 1 kávovú lyžičku koreňa čakanky, 2,5 deci vody, malý hrniec, 1 ČL medu alebo citrón
Koreň s vodou vložte do hrnca a priveďte do 90 stupňov teploty. Nesmie sa variť. Túto zmes prihrievajte pri 90 stupňov 5 – 7 minút. Potom čaj odstavte a nechajte ho zakrytý lúhovať približne 10 – 15 minút. Čaj sceďte a do vlažného čaju môžete pridať med alebo citrón. Tento čaj podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pôsobí močopudne, podporuje funkciu pečene, obličiek a čistí aj močové cesty. Tento čaj pite teplý 2 krát za deň.
Kliknite pre zväčšenie
Spoznajte aj ďalšiu extra liečivú bylinu – žihľavu dvojdomú. Čo táto bylina obsahuje, aké má pozitívne účinky a ako ju použiť zvonka a zvnútra????