Bolesť ucha a pomoc z prírody.
Bolesť ucha je asi spolu s bolesťou zubov tá najnepríjemnejšia, nemyslíte? Práve preto Vám prinášame tieto rady a informácie, aby ste sa dozvedeli niečo viac o bolesti ucha, ako táto bolesť vzniká, prečo a ako sa jej dá zbaviť v domácom prostredí…
Ak Vás bolesť ucha obmedzuje v bežnom živote, alebo ak sa ku bolesti pridá horúčka, tak radšej navštívte svojho lekára. Liečiť doma sa dá iba vtedy, ak sú prejavy bolesti ucha slabšej intenzity.
Popis ucho
- Vonkajšie
- Stredné
- Vnútorné
Bolesť ucha je nepríjemná bolesť, spôsobená zápalom či inou príčinou. Bolesť v uchu sa prejavuje ako pichanie, tlak v uchu, zaľahnutie alebo strata sluchu. Vzniká väčšinou podcenením zimy alebo zanedbaním predchádzajúceho zápalu…
Kedy vzniká bolesť ucha?
Nastalo obdobie vetra, dažďa a snehu…
Práve toto obdobie je najčastejšie “spúšťačom” bolesti ucha. Prudký vietor, ktorý sa Vám vryje do každej štrbinky Vášho tela, dážď a sneh, ktorý Vás premrzne až na kosť. Tak je to tu. Ako sa uchrániť pred zimou, aby sme predišli bolesti ucha? Ako sa dá zbaviť bolesti ucha? Čítajte a možno Vám pomôže zopár našich rád.
Rozdelenie pôvodu bolesti ucha
- Bakteriálne
- Vírusové
Rozdelenie chorôb ucha
- Zápal vonkajšieho
- Zápal stredného
- Zápal vonkajšieho
Zápal stredného ucha
Najčastejšie ochorenie ucha je zápal stredného ucha.
Táto choroba je spôsobená infekciou horných dýchacích ciest, či už vyliečenou alebo nie. Ucho slúži ako vhodná „pôda“ pre baktérie a infekcie, ktoré sa prejavia v podobe zápalu ucha. Ucho sa čistí prirodzene, ale keď si imunitný systém nevie rady, potom prichádza bolestivý zápal ucha. Prítomný je opuch, tlak v uchu spôsobujúci bolesť, horúčka, vracanie alebo iné tráviace problémy.
Zápal vonkajšieho ucha
Spozorujete ho hneď, pretože koža je opuchnutá až začervenaná. Cítite svrbenie ucha, začnú sa z ucha vylučovať výtok alebo sa môžu objaviť drobné vyrážky či porucha sluchu, kvôli opuchu bubienka.
Zápal vnútorného ucha
Je závažné ochorenie, ktoré často krát nastáva po zápale stredného ucha. Infekcia sa dostala hlboko až do vnútorného ucha a musí byť hneď preliečená lekárom. Zanedbanie zápalu vnútorného ucha môže spôsobiť hluchotu alebo zápal mozgových blán.
Príčiny bolesti ucha
- Nedostatočné oblečenie
- “Nepreležaná” choroba ( zápal)
- Zmena počasia
Ako na bolesť ucha?
Tejto bolesti viete jednoducho predísť. Stačí ak si na seba budete dávať pozor, teplo sa obliekať a vyvarovať sa prudkému vetru.
- Noste šáľ a čiapku (aj na krátke vzdialenosti)
- Ak je vonku prudký vietor, tak sa veľmi dobre oblečte, alebo ostaňte doma
- Ak sa vyskytol zápal dutín, preliečte sa a vyležte ho
- Pri dlhodobom nezlepšovaní sa zdravotného stavu vyhľadajte lekára
- Dostatok spánku, tepla a oddychu
- Teplé/ľadové obklady
- Naparovanie (harmanček, kamilka)
- Cibuľa, cesnak a petržlen
- Masáž tela alebo hlavy
Teplé a ľadové obklady – pri zápale zvukovodu používajte ohrievacie metódy – termofor alebo namáčanie uteráku do teplej vody. Treba udržovať uši v teple. Ale pri zápale stredného ucha treba udržovať chlad. Kocky ľadu v uteráku alebo vo vrecku.
Naparovanie – do hrnca dajte variť vodu s harmančekom alebo s kamilkou a keď odvar začne vrieť znížte ho na najnižšiu teplotu a tak ako si naparujete tvár, tak isto si naparujte aj boľavé ucho. Uvoľní Vám to od bolesti.
Cibuľa, cesnak a petržlenová vňať – tieto liečivé rastlinky sú úžasné svojou schopnosťou uľaviť a vyliečiť bolesť ucha. Či použijete cesnak, cibuľu alebo vňať je to na Vás. Strúčik cesnaku si prekrojte na polovicu, zabaľte do gázy alebo obväzu (tenká látka) a vložte do boľavého ucha. Odstráni bolesť a zápal. Tak isto použite aj cibuľu. Nakrájajte na drobné kúsky cibuľu, zabaľte do látky a vložte do ucha. Tento proces opakujte aj s petržlenovou vňaťou.
Masáž tela alebo hlavy – túto môžete absolvovať ak zdravotné problémy nie sú závažné. Ak máte horúčku alebo vraciate, tak si radšej len ľahnite a oddychujte. Pokoj a teplo sú veľmi dôležité pri liečení akejkoľvek bolesti.
Kliknite pre zväčšenie
Ak bolesť ucha pretrváva niekoľko dní a pridruží sa aj vysoká horúčka, tak radšej navštívte svojho lekára aby sa Vás odborne vyšetril a určil patričnú liečbu