Bolesť hrdla-zápal – prírodná liečba, domáce recepty
Musím ísť kvôli zápalu – bolesti hrdla k lekárovi? Musím si kupovať nejaké drahé lieky z lekárne a cpať do seba antibiotiká? Alebo na liečenie bolesti v krku budústačiť aj domáce recepty, resp. prírodná liečba??? Prinášame pár tipov, ako sa v začiatočnej fázy dá bolesti hrdla, škrabaniu v hrdle pomôcť aj doma, ale chce to čas a pokoj… A čo robiť ak už je bolesť hrdla silnejšia a “čajíky” a iná domáca medicína už nebude mať dostatok sily zvrátiť nepríjemnú bolesť hrdla?
Obsah článku:
- Časté príčiny a prejavy bolesti hrdla
- Kedy už navštíviť lekára
- Čo na bolesť hrdla – prírodná liečba
- Toto zaberá mne
1. Časté príčiny a prejavy bolesti hrdla
Bolesť hrdla je síce najmä jesenné a zimné ochorenie, ale to ešte neznamená, že nemôžete ochorieť aj v lete. Kontakt s už chorým človekom, oslabená imunita, veľké teplotné výkyvy, studený vietor, nedostatočne teplé oblečenie sú úrodnou „pôdou“ pre všetky infekčné, vírusové a bakteriálne ochorenia, vrátane bolesti hrdla.
Bolesť hrdla najviac cítime pri prehĺtaní. Bolesť hrdla vzniká jednoducho – keď máte nižšiu obranyschopnosť. Najmä počas jesenných a zimných mesiacov je počasie a prostredie veľmi „úrodné“ na infekcie a baktérie. Znížená imunita počas zimných mesiacov, nie je nič výnimočné. V obchodoch sú ovocie a zelenina drahšie, preto ich ľudia kupujú menej. Na druhej strane ak aj kupujete ovocie počas zimy, tak ich výživné látky sa počas zimy rapídne znižujú. Je menej slnečného žiarenia a tak je ovocie počas zimy chudobnejšie na vitamíny a minerálne látky, ktoré telo potrebuje v porovnaní s letom. Cieleného pohybu je tiež menej, ako v teplých letných mesiacoch. Mnohokrát je pitný režim slabší ako v lete a preto je telo viac dehydrované a všetky choroboplodné zárodky sa držia v tele. Keď je vody v tele málo, tak sa „neduhy“ nemajú ako vyplaviť z Vášho tela (pot, moč).
Takže, čo zapríčiňuje bolesť hrdla, zápal hrdla, škrabanie v krku?
- Oslabený imunitný systém, nedostatok vitamínov
- Nedostatočne teplé oblečenie (rukavice, šály, čiapky, svetre, pančušky)
- Horúce alebo ľadové nápoje
- Častý prechod zo zimy do tepla
- Suchý vzduch v miestnosti
- nedostatok pohybu – horšia fyzická kondícia
- nedostatočná hygiena (umývanie rúk)
- stretávanie sa s ľuďmi s angínou – bolesťou hrdla
Čo na bolesť hrdla pri prehĺtaní?
- Nájsť pomoc z prírody (prírodná liečba, domáce recepty)
- Návšteva u lekára
- Voľno predajné lieky na bolesť v krku – na škrabanie v hrdle (spreje, tabletky, aerodisperzia, tinktúry, pastilky, šumivé tablety)
2. Kedy už navštíviť lekára
- Ak Vás šteklenie – slabšia bolesť v krku trápi viac ako 5 dní, tak určite navštívte už lekára. Tu si už sami nepomôžete a zanedbaním týchto príznakov si môžete spôsobiť vysoké teploty, pretože sa choroba rozrastie. Nepreležaná a nevyliečená choroba sa môže kedykoľvek vrátiť, s ešte intenzívnejším priebehom. Takže ak by ste sa kvôli bolesti hrdla hodili na „PN“ len na 5 dni, je to určite lepšie, ako sa neskôr liečiť dva týždne
- Ak máte horúčku (nad 38)
- ak hrdlo opuchlo tak, resp. škrabanie a zápal hrdla je už také silné, že “neviete” prehĺtať sliny
2.a Bolesť hrdla – kedy už potrebujem lieky a pastilky
Aj bolesť hrdla má svoje fázy – od najslabšej až po tú najsilnejšiu. Od určitého momentu Vám už len prírodné recepty nepomôžu a bude treba siahnuť po modernej medicíne. Kedy je ten správny čas? Viac v “bolesť hrdla – časť 2.”
Bez ohľadu na závažnosť ochorenia, je potrebné pri liečbe zohľadniť veľa faktorov, zdravotný stav, vek,… takže aj keď sú príznaky napr. bolesti hrdla pri prehĺtaní na prvý pohľad slabšie, môže to vyústiť do vážnych problémov. Preto doporučujeme vždy konzultovať problémy s Vašim lekárom, resp. používať domáce recepty a prírodnú liečbu v kombinácii s doporučením lekára.
3. Čo na bolesť hrdla – prírodná liečba, domáce recepty
Pokiaľ je bolesť hrdla v prvotnom štádiu, máte veľkú šancu zaviť sa jej pomocou prírodných receptov. Tak prečo ich nevyskúšať a zistiť, ktorý zaberie práve Vám
- Čaje, odvary, prírodné kloktadlá (šalvia, mäta, zázvor, lipa, čierna baza, cibuľový čaj, kamilka, tymián, nechtík lekársky, repík, rumanček) – príprava čajov je jednoduchá, bylinky zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 10-15 minút, záleží od druhu. Potom bylinky odstráňte, do čaju pridajte med, citrónovú šťavu, chren alebo pretlačený cesnak. Odvary si pripravíte nasledovne. Do hrnca vložte bylinky, zalejte vodou a varte. Keď bude odvar vrieť, tak znížte teplotu na minimum. Zoberte si uterák, preveste ho cez hlavu a postavte sa nad hrniec. Uterák upravte tak, aby teplý vzduch nevychádzal popod uterák. Inhalujte, nádych, výdych asi 5-10 minút. Uvoľnia sa Vám dýchacie cesty. Kloktať môžete so slivovicou, ktorá zneškodní všetky bacily. Ďalej 1 ČL morskej soli do 2,5 deci pohára vody, kloktajte každé 2 hodiny. Bylinkové odvary si pripravte ako čaje, ale ich neprehĺtajte ale len vypľúvajte
- Slepačia polievka – celkom príjemná metóda liečenia. Ale polievka musí byť pravá, to znamená žiadna instantná alebo polotovar. Skutočný slepačí vývar, najlepšie je uvariť si ho sám
- Jesť – cibuľa, cesnak, med, zázvor, chren, klinčeky tieto všetky potraviny Vás zbavia opuchov, bolesti a choroboplodných zárodkov. Majú silné antibakteriálne a antibiotické účinky. Pokiaľ ešte choroba nie je v pokročilom štádiu (teplota), tak je ešte veľká šanca na vyliečenie aj vďaka týmto potravinám
- Teplé zásadité pivo – zásadité pivo je Plzeň (Pilsner Urquel). Pivo v pohári zohrejte ale nie priviesť do varu! Teplé pivo Vám pomôže od bolesti v krku a taktiež zmierňuje zápal hrdla.
- Držať hrdlo v teple – najlepšia je na tento účel, šatka alebo stará plienka. Namočte ju buď do studenej vody alebo do teplého bylinkového odvaru. Obviažte s ňou hrdlo a oddychujte. Obklad vymeňte po 1 hodine
- Škorica a čierne korenie – do teplej vody dajte pol ČL mletej škorice (nie škoricový cukor), štipku čierneho mletého korenia a pomiešajte. Tento nápoj Vám pomôže prehriať telo a zlepší bolesť v hrdle
- Ovocie a zelenina – zaručené „vitamínové bomby“. Ak chcete dosiahnuť dostatočný príjem z ovocia a zeleniny musíte zjesť za deň minimálne 800 g ovocia a 600 g zeleniny. Môžete voliť formy šalátov, polievok, obložených mís, surovej zeleniny či ovocia. Vyhýbajte sa konzervovaným a sušeným
- Kyslá kapusta – ak Vám chutí, tak nie je problém zjesť kyslú kapustu, pre lepšie zásobenie vitamínu C, ktorý zvýši Vašu imunitu. Túto kapustovú kúru majte 2-3 krát za deň po 100 g kyslej kapusty. Možno budete častejšie chodiť na WC, ale vitamíny Vám pomôžu prekonať chorobu
- Veľa pite – pitný režim počas choroby musí byť ako prvoradí. Čaje, polievky sa nepočítajú do pitného režimu, takže okrem čajov musíte vypiť za deň aspoň 2,5-3 litre čistej vody. S dostatkom čistej vody počas choroby sa ľahšie vyplavia z tela všetky škodlivé a choroboplodné látky, preto pite!
- Toto je moje číslo jedna s domácich receptov v boji proti rôznym neduhom, vrátane bolesti hrdla. Vyskúšajte ho! Smradľavý elixír síce nie je zázrak na všetko, ale vo výrazne pomáha! Pripravte si “Elixír zdravia nielen na bolesť hrdla” a objavte jeho silu!
Najdôležitejšie je hlavne to, aby ste domáce recepty nasadili už pri prvom príznaku bolesti hrdla pri prehĺtaní, škrabaní v hrdle,… – aby mali šancu Vám vôbec pomôcť. Pokiaľ to 2-3 dni podceníte, ta to skoro vždy skončí antibiotikami.
Uhádnite a uľavte si so mnou od bolesti hrdla: “Som najúčinnejšia bylinka pri bolesti hrdla. Môžete ma využiť ako kloktadlo, i zábal, prípadne si pripraviť zo mňa čaj. Prečítajte si o mne: “Som ….. lekárska”
4. Toto zaberá mne na bolesť hrdla
Každý máme vlastné overené postupy na rôzne neduhy. Čo sa bolesti hrdla týka, kombinujem prírodu a v prípade núdze, pridám čo to z modernej medicíny. A antibiotikám sa úspešne vyhýbam. Prečítajte si: “Môj recept na bolesť hrdla”
3 Responses to Bolesť hrdla-zápal – prírodná liečba, domáce recepty
Pridaj komentár
Zdravim, skvelý článok, len by som doplnil to, čo mne pomohlo. Skrabalo ma v krku pri prehltani , z toho ma aj hlava bolela. Veľmi mi pomohla Tatranská priedušková zmes. Čaj som pil tak 3-4x denne a k tomu som mal aj ten bylinný sirup. Príroda ma veľkú moc, veru.
Nám v rodine pomáha už pri prvých náznakoch bolesti hrdla BACTORAL, voľne dostupný v lekárni. Kto máva tieto problémy opakovane, môžem vrele odporučiť.
Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.