Reklama
Reklama

Poznáte ibiš lekársky??? Krása a sila v jednom!

ibis lekarsky

Ak Vás trápi kašeľ, bolesti hrdla alebo zápaly, tak určite siahnite po tejto liečivej byline. Ibiš lekársky je bylinka, ktorá má predovšetkým najsilnejšie účinky na dýchacie cesty. Ďalej pomáha aj tráveniu, vylučovaniu, imunite a pokožke. Z ibiša lekárskeho si môžete pripraviť čaj, výluh alebo ibišový sirup, ako na to??? Nižšie máte recepty čo a ako sa z ibiša pripravuje, čo obsahuje, aké účinky má a kde ho nájdete…

O ibiši lekárskom

Ibiš lekársky (lat. Althaea Oficinalis) – čeľaď slezovitá

Ibiš lekársky je liečivá rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky meter a pol. Táto vysoká liečivá rastlina má krásny biely kvet s jemným ružovým nádychom, jej telo je celé zelené s jemnými chĺpkami. Najčastejšie sa využíva ibišový koreň v ktorom je najväčšia koncentrácia účinných látok. Ibiš lekársky má oprávnením meno lekársky, lebo ho viete použiť na mnohé zdravotné problémy (viď nižšie). Ibiš lekársky si viete aj vypestovať doma na záhrade, nie je náročný na pestovateľské podmienky.

Čo obsahuje ibiš – účinné látky

Silná kombinácia účinných látok Vám zaručene pomôže pri mnohých zdravotných problémoch.

Flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vláknina, sacharidy, silice, minerálne látky, glukán.

Ibiš účinky na zdravie

Najsilnejšie účinky tejto byliny sú hlavne v podpore zdravých dýchacích ciest, no má aj iné „prednosti“, viď…

  • Podporuje imunitný systém, antiseptické účinky
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ, bolesti a hlieny
  • Zabezpečuje dobré hojenie slizníc (oči, uši, nos, ústna dutina)
  • Podporuje a prečisťuje trávenie, upravuje stolicu
  • Eliminuje bolesti hlavy, brucha, kĺbov, svalov…
  • Podporuje zdravú pokožku, dezinfikuje a urýchľuje hojenie rán
  • Odstraňuje opuch, modriny, podliatiny
  • Prečisťuje a lieči močové cesty, obličky a odvodňuje

Kde rastie ibiš a aké časti sa zbierajú

Ibiš lekársky nie je náročná rastlina na pestovanie a môžete ju nájsť od nížin až do vyšších nadmorských výšok. Obľubuje slnko, ako skoro každá liečivá bylina a väčšinou piesočnaté pôdy. Ibiš lekársky môžete nájsť pri potokoch, na poli, lúke alebo pri lese. Ibiš lekársky si môžete aj sami vypestovať na slnečnom stanovišti. Ibiš je trvalá rastlina. Z ibiša lekárskeho sa zbierajú listy a korene, ktoré sa potom sušia a neskôr sa z nich pripravuje liečivý čaj (viď nižšie).

Použitie ibiša lekárskeho v praxi

Recept čaj z ibiša (vnútorné použitie)

Hneď na začiatok Vás upozorním, že tento čaj sa nepripravuje z horúcej vody ale iba studenej či nanajvýš vlažnej. Horúca voda v danej byline zabije účinné látky a je to aj kvôli obsahu slizu, ktorý v sebe má.

Ibišový čaj pite počas chrípky, nádchy, bronchitídy alebo keď Vás trápia hlieny, keď si chcete prečistiť telo alebo sa lepšie odvodniť. Čaj pite 1 – 2 krát denne po 2 – 2,5 deci.

Potrebujete: 2 ČL usušený koreň, 0,5 litra VLAŽNEJ alebo studenej vody, 1 ČL medu.

Ibiš lekársky dajte do hrnčeka a zalejte vlažnou či studenou vodou, potom tento „čaj“ nechajte lúhovať pri izbovej teplote 4 – 5 hodín, ale pokojne aj celú noc. Keď scedíte ibiš (koreň), pevné časti, tak si ho môžete jemne prihriať a dať rozpustiť lyžicu medu. Tento čaj pite počas akútnych problémov 1 – 2 krát denne.

Recept Ibišový výluh (vonkajšie použitie)

Potrebujete: 3 PL sušený koreň, 4 deci vody (studená), sitko na čaj

Sušený koreň ibiša dajte do sitka na čaj, zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať 24 hodín. Potom ibiš odstráňte a túto tekutinu si môžete aplikovať na čisté rany, modriny alebo opuchnuté časti tela. Naneste na čistý tampón alebo gázu a jemne s ňou potierajte postihnuté miesta. Výluh neoplachujte, nechajte pôsobiť na rane.

Recept Ibišový sirup – sirup z Ibiša

Tento liečivý sirup je výborný pri kašli, hlienoch, oparoch ústnej dutiny alebo podráždenom dýchaní. Tento sirup si môžete pridať do čaju ako med alebo si ho dať počas akútnych zdravotných problémoch 3 krát za deň, po 1 ČL.

Potrebujete: 2 PL sušený koreň, 0,5 litra vody, 4 – 5 PL medu, 3 mandarínky

Sušený koreň ibiša vložte do hrnca, zalejte vodou a varte 10 – 15 minút. Varením sa uvoľní z ibiša sliz a zahustí hmotu. Potom túto zmes sceďte, keď bude hmota teplá, nie horúca, tak do nej pridajte med 4 – 5 PL, uvidíte aká bude hustá tekutina zo slizu ibiša. Na koniec pridajte mandarínkovú šťavu, premiešajte a dobre uzatvorte.

Kliknite pre zväčšenie

Info Ibis lekarsky

Na zdravé dýchacie cesty je tu aj pľúcnik lekársky

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme