5 potravín s vyšším obsahom železa.
Boli ste na prehliadke a máte nižší hemoglobín, resp. málo železa? Ak je to počiatočné štádium, tak sa tomu dá zabrániť a zlepšiť Váš zdravotný stav – dodať červeň „Vašej krvi“. Pravidelne konzumujte tieto potraviny a časom by malo byť po probléme.
Jedzte týchto 5 potravín s vyšším obsahom železa a pomôžte tak svojmu telu. Upozorňujem Vás, že tieto potraviny si nestačí dať jedenkrát za mesiac, musíte ich pravidelne konzumovať…
Železo a tepelná úprava
Dobrá správa je, že bolo zistené, že tepelná úprava zeleniny a strukovín neznehodnocuje príjem železa, ale práve naopak, násobne ho zvyšuje. Inak je to však s vitamínmi, vo väčšine prípadov sú vitamíny v zelenine či ovocí tepelnou úpravou znížené.
Všetko o minerály železo si prečítajte tu, kliknite sem: “Železo”
Potraviny s obsahom železa
5 potravín s obsahom železa, ktoré stojí za to všimnúť, kúpiť a konzumovať ich…
1 Hrach
100 g hrachu obsahuje – 6,2 mg železa
Čerstvý alebo sušený je dobrý v každej forme. Hrach obsahuje okrem železa aj vitamíny (A,B,E,K), chróm, meď, zinok, jód, horčík, draslík… Hrach je užitočný v každej forme a môžete ho konzumovať aj počas chudnutia. Tepelnou úpravou hrachu neprichádzate o príjem železa.
Všetky informácie o hrachu sú tu – kliknite sem
2 Ľanové semienka
100 g ľanových semienok obsahuje – 6,8 mg železa
Ľanové semienka sú účinnou plnohodnotnou potravinou, ktorá dokáže nie len doplniť železo do krvi ale aj účinne podporiť imunitný systém, prečistiť telo od škodlivých látok, upraviť trávenie, cholesterol, kožné ochorenia a podobne. Ľanové semienka obsahujú vitamíny (B,C,E,K), kyseliny, tuky, vlákninu, luteín, horčík, vápnik… Ľanové semienka alebo aj ľanový olej si môžete pridať do ktoréhokoľvek jedla po tepelnej úprave.
Všetky informácie o ľanových semienkach nájdete tu – kliknite sem
3 Goji
100 g goji obsahuje – 9 mg železa
Goji bobule, plody z kustovnice čínskej sú ďalšia úžasná potravina, ktorá sa môže konzumovať surová a aj tepelne upravená. Tieto zázračné červené bobule majú vplyv na každú oblasť tela. Zlepšujú imunitný systém, trávenie, vylučovanie, nervový systém, srdcovocievny, tlak, kvalitu spánku, pevnosť kostí a… Goji obsahujú vitamíny (A,B,C), kyseliny, vlákninu, betakarotén, zinok, aminokyseliny, fosfor.
Informácie o goji nájdete tu – kliknite sem
4 Ovsené vločky
100 g ovsených vločiek obsahuje – 3,8 mg železa
Ovsené vločky sú chutné jednoduché jedlo s dobrou dávkou železa. Toto jedlo môžete konzumovať pri chudnutí a aj pri udržaní svojej hmotnosti. Toto jedlo má výhodu v tom, že veľmi ľahko doň pridáte ovocie, orechy, semienka, kokos alebo mletú škoricu a ovsené vločky dostanú úplne inú chuť. Toto jedlo obsahuje aj vitamíny (B,E,K), kyseliny, draslík, fosfor, vápnik, vlákninu. Konzumujte ovsené vločky aspoň 3 – 4 krát do týždňa v rôznych jedlách a čoskoro budete mať hemoglobín v poriadku.
Informácie o ovsených vločkách sú tu – kliknite sem
5 Špenát
100 g špenátu obsahuje – 4 mg železa
Špenát je veľmi zdravá zelenina s vysokým obsahom cenných živín. Neobsahuje síce také obrovské množstvo železa ako bolo v minulosti prezentované ale aj napriek omylu s desatinnou čiarkou je to stále kvalitný pomer železa. Špenát navyše obsahuje aj vitamíny (A,B,C,E,K), kyseliny, vlákninu, draslík, fosfor, horčík, sodík. Špenát sa dá konzumovať v rôznych variáciách a pri tepelnej úprave nestráca železo.
Všetky informácie o železe a recepty sú tu – kliknite sem
Tipy pre ďalšie potraviny s obsahom železa
Aj v týchto potravinách sa nachádza dosť železa, určite ich konzumujte…
- Celozrnné, tmavé a špaldové pečivo
- Pohánka, mak, orechy, cícer, semená tekvice, sezam, kokos a para orechy
- Živočíšne bielkoviny – červené mäso (divina, hovädzie mäso, jahňacie, kačacie)
- Červená repa, strukoviny (fazuľa, šošovica a hrach)
- Sušené ovocie (slivky, figy)
- Ovocie (jablká, jahody, čučoriedky, hrozno, maliny, černice, marhule)
- Zelenina (zeler, šaláty, špenát, paradajky, cibuľa a pór)
- Sója, morské plody (mušle, ustrice, ryby)
- Vajíčka, mliečne produkty
- Červené víno (s mierou)
Čo je anémia?
Anémia je chronické ochorenie, spôsobené nedostatkom hemoglobínu (červených doštičiek) v krvi. Hemoglobín je farbivo krvi, ktoré tiež obsahuje železo. Táto látka je nosičom kyslíka do buniek. Pokiaľ ho je málo, tak sú bunky, tkanivo a vôbec celé telo nedostatočne prekysličené, vzniká anémia a prítomné sú aj jej príznaky.
Príznaky anémie
- Bolesti hlavy
- Zvýšená únava
- Závraty
- Dýchavičnosť
- Búšenie srdca
- Chudnutie
- Tlaky na hrudníku
- Zimomravosť
- Podráždenosť
- Bledosť alebo krehké lámavé nechty
Pokiaľ máte niektoré z týchto symptómov, tak Vás asi nenapadne ísť za svojím lekárom. Práve preto je anémia chronické ochorenie, ktoré sa často prejavuje celé roky, ale človek ho nechtiac ignoruje. Preto nečakajte, navštívte svojho obvodného lekára a dajte si urobiť potrebné krvné testy. Za anémiou a chudokrvnosťou je však toho viac, železo z potravín sa mnoho krát nedokáže vstrebať do krvi pokiaľ nemáte príjem aj ostatných dôležitých živín. Jednými z najdôležitejších živín pre ľahší príjem železa je vitamín C a vitamín B12. Dbajte v strave na dostatok aj týchto vitamínov a bude Vám lepšie.
Vďaka tomuto rastlinnému doplnku si zvýšite hladinu železa vo svojom tele. Kliknite sem a dozviete sa viac…