Reklama
Reklama

Ako si posilniť imunitu na jeseň a v zime?

Prečo treba zvýšiť imunitu – obranyschopnosť? Počas jesenných a zimných mesiacov sme vystavený vyššiemu riziku ochorenia (nádcha, prechladnutie a chrípka). V tejto fáze je naša imunita oslabenejšia než v teplé letné mesiace, pretože máme nižší príjem kvalitného ovocia a zeleniny, menej slnečného žiarenia (vplyv na vytváranie vitamínu D) a máme menej cieleného pohybu. Ovocie a zelenina počas zimného obdobia má podstatne menej potrebných živín (vitamíny, minerály, stopové prvky) ako v obdobiach keď je intenzita slnka silnejšia. S pohybom to nie je inak. Sychravé počasie, dážď, sneh, vietor, komu by sa chcelo ísť cvičiť do takéhoto počasia? Posilňovňa je riešenie…



Ak zastávate tento názor, pozor! Počas zimných období sa v posilňovniach koncentruje väčšie množstvo ľudí ale v nevetraných priestoroch skôr ochoriete, ako dosiahnete optimálnu kondíciu. Stačí jeden chorí človek (chrípka, nádcha) a chorí budú onedlho všetci. Vírusy sa prenášajú nie len osobným kontaktom, ale hlavne vzduchom. Preto ak máte aj Vy oslabenú imunitu, ste „cieľom“ pre nádchu alebo chrípku. Tak ako si posilniť imunitu?

Ako zvýšiť  – posilniť imunitu?

  1. Otužovať sa
  2. Cesnaková kúra
  3. Zázvorový čaj, cibuľový čaj
  4. Zvýšený príjem ovocia a zeleniny, dostatočný pitný režim

 1. Otužovanie

Otužovanie je spôsob zvyšovania, resp. posilnenia  imunity. Medzi otužovanie patrí: sprchovanie sa so studenou vodou, sauna ale aj športovanie celý rok, za každého počasia. Ako sa otužovať studenou vodou? Otužovanie je dlhodobí proces. Keď sa budete otužovať 5 dní v roku, nemôžete čakať dokonalú obranyschopnosť. Najlepšie je začať v hneď dnes.

Výsledný efekt docielite iba ranným otužovaním. Začnite zľahka, každý zvláda chlad inak. Prvé tri dni sa ráno sprchujte vlažnou vodou, približne 30 sekúnd. Po týchto dňoch znížte teplotu vody a ďalšie tri dni sa ovlažujte už 1 minútu. Na siedmy deň si opäť znížte teplotu vody (mala by byť studená) a sprchujte sa 1 minútu. Ďalšie dni už zvyšujte dĺžku o jednu celú minútu. Keď sa dostanete na hodnotu 3 minúty, viete sa otužovať, už len zotrvať. Pri tomto tempe zotrvajte aspoň tri mesiace a každý deň sa 1-3 minúty otužujte v studenej vode. Do mesiaca sa naštartuje imunitný systém na plné obrátky.

 2. Cesnaková kúra

Cesnak je účinný liek na imunitu, cievy, krvný tlak, srdce a astmu. Cesnak obsahuje veľa vzácnych látok: Vitamíny skupiny B, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, železo, meď, mangán, síra, jód, bróm, kremík, arzén a látky s antibiotickým účinkom. Tieto látky sú účinné v boji s mnohými chorobami. Prečisťuje krv, znižuje zlý cholesterol ktorý čistí z ciev, prečisťuje tráviaci trakt, proti únave, znižuje vysoký krvný tlak a mnohé iné… Výhodou je, že ho dostanete bez lekárskeho predpisu v každom obchode.

Túto týždňovú kúru je najlepšie začať ihneď (september, október).

Postup: 15 strúčikov cesnaku, 1 PL medu – strúčiky cesnaku pretlačte a zmiešajte s medom, túto hmotu dajte do chladničky. Užívajte ju 2 krát do dňa, najlepšie ráno a večer. Pridať jednu čajovú lyžičku do čaju, premiešať a po dúškoch vypiť.

3. Zázvorový a cibuľový čaj

 Cibuľový čaj

Potrebujete:  1 ks cibuľa, 1 ks citrón (limetka), 1 ČL med a voda

Očistenú cibuľu nakrájajte na väčšie kúsky, zalejte 0,5 litrom vody a varte na miernom ohni 10 minút. Uvarený čaj preceďte, pridajte šťavu z citróna a lyžičku medu. Tento čaj pite či už ako prevenciu pred ochorením, alebo počas choroby. Dodá potrebné živiny, znižuje teplotu a prečisťuje dýchacie cesty od hlienov.

 Zázvorový čaj

Potrebujete: 1 PL nastrúhaného čerstvého zázvoru, 1 ČL med, voda, 1 krúžok citrónu

Nastrúhaný zázvor vložte do hrnca s vodou (0,5 litra) a varte 5 minút. Po 5 minútach vypnite zdroj a nechajte na platni ešte ďalších 5 minút. Čaj sceďte, pridajte med a šťavu z citróna. Horúci vypite. Je nápomocný pri chrípke alebo pri prechladnutí a pite ho aspoň dvakrát do dňa pre uvoľnenie a ukončenie zdravotných problémov.

4. Ovocie, zelenina a dostatok tekutín

 Dostatok ovocia a zeleniny by mal byť počas celého roka, ale na jeseň a v zime obzvlášť. Vitamíny, minerály a stopové prvky prirodzene zvyšujú obranyschopnosť organizmu a preto dbajte na denný príjem aspoň 2 kúsky ovocia a 2 kúsky zeleniny.

Správny pitný režim sa odvíja od hmotnosti človeka. Ideálne by mal byť:  4 deci vody na 10 kilogramov váhy. Počas chrípkových období by ste mali denne prijať o 0,5 litra vody navyše. To znamená ak máte za deň vypiť 2 litre vody, tak počas studených období vypite 2,5 litra vody. Čaje, kávy a polievky sa nerátajú do pitného režimu, počíta sa iba čistá voda.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme