Reklama
Reklama

Jód – funkcia, jód v potravinách

jod

Jód je dôležitý stopový prvok pre náš organizmus. Väčšina z Vás si ho automaticky spojí so štítnou žľazou. Áno, pre jej správne fungovanie je jód nenahraditeľný. Ale má aj iné dôležité funkcie. Jeho účinky na organizmus sú širokospektrálne, resp. taktiež negatívne účinky pri jeho nedostatku. Jedávate ho dostatok? V ktorých potravinách jód nájdete? Aká je doporučená denná dávka jódu? A viete vďaka akému “vynálezu” väčšina z nás nemá žiadny problém s nedostatkom jódu?

O jóde

Jód je nenahraditeľná minerálna látka, resp. stopový prvok. Jeho názov pochádza zo slova Jodes. Nachádza sa nielen v potravinách, ale i v pôde a vo vzduchu. Jeho využitie je široké. Nielen v medicíne, ale i v priemysle. Na začiatku minulého storočia múdri ľudia zistili, že je nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy. Postupne sa začal využívať v medicíne a dnes je používaný v tabletkovej forme na liečenie mnohých neduhov (chorôb) dnešnej doby.

Funkcia jódu

Jód má množstvo funkcii v našom tele. Ako najhlavnejšiu môžeme označiť tú, že vďaka nemu štítna žľaza dokáže produkovať dôležité hormóny, ktoré sú pre fungovanie nášho tela nepostrádateľné. Tie majú následne dôležitý význam pre vývoj organizmu (aj plodu), fungovanie metabolizmzmu, mentálny vývoj jedinca. Jód je vstrebateľný takmer na 100% a z tela sa vylučuje obličkami. Takže najdôležitejšie funkcie jódu sú:

  • Podporuje správnu funkciu štítnej žľazy. Má vplyv na tvorbu dvoch hlavných hormónov. Prvý je tyroxín, ktorý významne ovplyvňuje činnosť metabolizmu. Druhý je trijódtyronín, ktorý ovplyvňuje funkcie takmer celého tela.
  • Vylučovanie hormónov
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Pomáha spaľovať vnútorný tuk
  • Znižuje vysoký cholesterol
  • Zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť
  • Správna funkcia nervovej sústavy
  • Podporuje rast a kvalitu vlasov, nechtov, zubov a pokožky

Nedostatok jódu spôsobuje

Keďže si ľudský organizmus nedokáže jód samo vyrobiť, je potrebné ho prijať v strave. Je pravda, že nedostatok jódu môže mať pre telo fatálne následky, ale pridávaním jódu do soli (jodidovaná soľ) sa nedostatok jódu pre väčšinu z nás relatívne vyriešil (teda ak ju používate). Preto problém s nedostatkom jódu je skôr problém jednotlivcov a nie veľkej časti populácie napríklad ako pri nadváhe, či kardiovasculárnych problémoch. Predsa len si pozrite nasledujúce príznaky nedostatku jódu , možno sa v nich nájdete (dúfam teda, že nie). Medzi príznaky nedostatku jódu patria najmä

  • Znížená činnosť štítnej žľazy, následkom môže byť struma (zväčšenie štítnej žľazy)
  • U žien nepravidelný menštruačný cyklus
  • Neplodnosť, prípadne je ohrozený zdravý vývoj plodu
  • Únava
  • Zápcha
  • Nervozita
  • Znížená imunita (časté infekcie)
  • Negatívny vplyv na srdce a cievy
  • Zvýšené riziko rakoviny
  • Suchá pokožka
  • Padanie vlasov, lámanie nechtov

Upozornenie: uvedené príznaky nie vždy musia súvisieť z nedostatkom jódu. Takže ak napríklad bývate unavený, nemusíte si hneď dať tabletku jódu.

Predávkovanie jódom spôsobuje

Nadmerné dávky jódu môžu spôsobiť problémy so štítnou žľazou, trávením, bolesti žalúdka, hnačky, zvracanie, kožné vyrážky a pod. Riziko predávkovanie je síce nízke (museli by ste prijať aspoň 25 násobok dennej dávky, resp. dlhodobo užívať nadmerné množstvá jódu), ale “pokúšať šťastie” sa nevypláca. Takže svojvoľne ho nejedzte nadmerne.

Doporučená denná dávka jódu

Doporučená denná dávka jódu sa výraznejšie mení podľa veku. Zvýšené požiadavky organizmu na jód sú najmä počas tehotenstva a dojčenia. Čo sa predávkovania týka, tak je relatívne “ťažké”, pretože by ste museli zjesť 20 – 30 násobok dennej dávky jódu.

Zdroj: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/#h2
Vek Doporučená denná dávka jódu
7 – 12 mesiacov 130 mcg
1 – 3 roky   90 mcg
4 – 8 rokov   90 mcg
9 – 13 rokov 120 mcg
14 – 18 rokov 150 mcg
19 a viac rokov 150 mcg
Počas tehotenstva a dojčenia sa doporučená denná dávka zvyšuje cca o 50%

Jód v potravinách

rybyJód sa nachádza v mnohých potravinách. Najviac v morských rybách a morských živočíchoch, ale nachádza sa aj v u nás často jedávaných potravinách ako mlieko, a mliečne výrobky, vajíčka, strukoviny, taktiež jód nájdete aj v niektorých druhoch ovocia: čerešne, višne, citrusové plody a jahody.

Samozrejme, že najväčší percentuálny podiel jódu nájdete v jodidovanej soli. Len pozor je to na 100g soli, takže sa nezľaknite, že je to až príliš veľa.

Jodidovaná soľ

Jodidovaná soľ – 7 500 ug jódu na 100g

Ryby – na čo ich jesť?

Ryby –
49 ug jódu na 100g

Jogurt

Jogurt –
70 ug jódu na 100g

 

 

 

 

 

 

Mäso, ryby,… – obsah jódu v potravinách (na 100g)

Bravčové mäso 10 ug Mäkká saláma 11 ug
Hovädzie mäso 11 ug Trvanlivá saláma 10 ug
Kuracie mäso 10,5 ug Baranie mäso 7 ug
Teľacie mäso 14 ug Husacie mäso 5 ug
Ryby morské 125 ug Ryby sladkovodné 49 ug
Vnútornosti 21 ug Bravčová masť 6 ug

Mlieko, chlieb, soľ, vajce,.. – obsah jódu v potravinách (na 100 g)

Mlieko plnotučné 5 ug Syr – črievkový 4 ug
Mlieko nízkotučné 10 ug Syr – Eidam 5 ug
Tvaroh 12 ug Kefír – kyslé mlieko 6 ug
Maslo 40 ug Vajce 102 ug
Biely jogurt 70 ug Chlieb 20 ug
Biele pečivo 6 ug Jodidovaná soľ 7 500 ug

Motto:  “Štítna žľaza potrebuje správny kód, a tým kódom je samozrejme jód”

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme