Koriander – nie len pre dobré trávenie…
Máte problémové trávenie, alebo Vás trápi iný zdravotný problém? Ako riešenie je pre Vás stvorený napríklad tento Koriander viď účinky). Toto zdravé korenie (bylinka) Vám jednoducho pomôže od problémov nie len s trávením… Čo presne obsahuje koriander, aké má účinky a ako si ho doma vypestovať?
O koriandri
Koriander siaty (lat. Coriandrum Sativum) – mrkvovitá
Koriander patrí do čeľade mrkvovitých rastlín a rastlina je trochu podobná mrkve a petržlenu. Táto jednoročná rastlina má silnú arómu. Táto pol metrová rastlinka sa pestuje na celom svete, nie je náročná na pestovateľské podmienky. Prvé nálezy Koriandra sú z roku 5000 pred naším letopočtom. V Biblii sú taktiež zmienky o Koriandri. Je to liečivá bylina a zároveň aj korenie. Má rada slnko a potrebuje aj dostatok vlahy, hlavne pri kvitnutí. Koriander sa podobá na kmín a kôpor a niekedy dokonca môže mať aj chuť škorice. Chuť semienok je sladšia, ale chuť listov je po aníze. Semienka sú hnedé, menšie guličky, ktoré sa melú na korenie. Koriander má pozitívne účinky na telo a organizmus (viď nižšie)…
Čo za látky obsahuje koriander?
Koriander má množstvo účinných látok, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus, viď ktoré…
Bielkoviny, vlákninu, sacharidy, vitamíny skupiny B a C, betakarotén, silice, vápnik, železo, fosfor, draslík, meď, kyseliny, flavonoidy a antioxidanty.
Účinky koriandra na zdravie
Koreniny majú pozitívne účinky hlavne na tráviaci systém, ale okrem toho aj na…
- Podporuje imunitný systém, prevencia civilizačným ochoreniam
- Antiseptické, antimikotické a detoxikačné účinky
- Podporuje trávenie a vylučovanie žlče
- Pomáha pri nechutenstve (anorexia a bulímia)
- Odstraňuje plynatosť, bolesti brucha a žalúdka
- Podporuje hojenie pokožky a kožných chorôb
- Zabezpečuje dobrý stav kože a vlasov
- Odstraňuje bolesti a zápaly kĺbov
- Upokojuje nervový systém, dodáva energiu
- Povzbudzuje funkciu mozgu a sústredenia
- Zlepšuje kvalitu spánku
- Pomáha pri bolesti hlavy (migréna)
Použitie korenie koriandra
Koriander si môžete zabezpečiť vo forme listov, semienok celých, ale aj mletých ako už samotné korenie. Uprednostňujem formu celého Koriandru, pretože si tak zachová všetky živiny, ktoré sa pri mletí vytrácajú a hlavne ide aj o chuť. Všeobecne čerstve pomleté koreniny sú aromatickejšie.
Koriander sa hodí na: mäsové alebo rybacie jedlá, zeleninové alebo cestovinové šaláty, zemiakové jedlá, polievky, nátierky, ku strukovinám, pri pečení chleba alebo iného pečiva, alebo vo forme čaju.
Osviežte si svoju kuchyňu s koriandrom!
Pestovanie koriandra – ako na to?
Ak chcete pestovať koriander na záhrade (záhon), tak ho vysejte v priebehu marca. Ak chcete pestovať koriander v kvetináči, tak kedykoľvek počas roku. Substrát je ideálne použiť s vyšším obsahom vápnika, ten koriander potrebuje, ale pozor, na dusík je náchylný. Do kvetináča alebo záhrady urobte jamku, do nej nasypte semienka koriandra a zasypte zemou alebo substrátom. Teraz bude koriander potrebovať viac vody (pravidelnú zálievku) a hlavne slnko, aby mohol začať rásť.
Po 20 – 25 dňoch budete vidieť prvé výsledky (rastlinku), trvá jej dlhšie kým vzíde. Počas ďalšieho rastu jej stačí vlahy menej, počas kvitnutia znovu viac a keď sa začnú tvoriť plody, tak polievajte iba minimálne. Stále však vyžaduje dostatok slnka a tepla. Mladé lístky viete použiť podobne, ako petržlenovú vňať a semienka zbierajte až keď rastlina začne schnúť. Potom tieto semienka vysušte a priebežne meľte, ako čerstvé korenie.
Video ako vypestovať koriander doma nájdete pod textom.
Pár slov na záver
Určite je škoda nevyužiť túto liečivú a chutnú bylinu a to nie len v kuchyni, ale aj pre stránku zdravia. Koriadner si viete kúpiť, ale aj doma vypestovať. Nie je to náročné…
Je tu aj petržlenová vňať a všetko o nej, na túto vňať nezabudnite, taktiež je zdravá a výborná korenina.