Paradajky (rajčiny) – týmto si Vás paradajka získa!
Paradajky, nesprávne nazývané rajčiny, sú “pokladom” pre naše zdravie. Sú plné vitamínov, minerálov, antioxidantov a… Je to takmer hriech, pokiaľ paradajka nie je pravidelnou súčasťou Vášho jedálnička. Najlepšie urobíte, ak si ju do jedálnička zaradíte pravidelne…
O paradajke
Rajčiak jedlý (lat. Solanum Lycopersicum) – čeľaď ľuľkovitá
Rajčiak pochádza z Ameriky (strednej a južnej) a odtiaľ sa dostala do teplého a mierneho pásma skoro do celého sveta. V chladnejších oblastiach sa rajčiak (paradajky) pestujú v skleníku. Rastlina paradajky môže dorásť až do veľkosti viac ako 3 metre. Keď je rastlina staršia, je to už popínavá rastlina. Listy paradajok sú jemne ochlpené. Kvety sú menšie a väčšinou žltej farby.
Zaujímavosť: Paradajky (rajčiny) pochádzajú z Ameriky. Radíme ju do zeleniny, toto rozhodnutie vydal súd v 1893 roku.
Čo obsahujú paradajky (rajčiny)?
Paradajky alebo rajčiny sú plné pozitívnych látok, hlavne ak ide o paradajky domáce, alebo v BIO kvalite…
Triesloviny, flavonoidy, vitamíny A, B, C, E, kálium, vláknina, vápnik, draslík, železo, fosfor, bielkoviny, minimum sacharidov, horčík, karotén a antioxidanty.
Nutričná hodnota paradajky (100g)
KJ | Kcal | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky | Vláknina | Vápnik | GI |
110 | 25 | 1,2g | 2,1g | 0,1g | 1,6g | 11mg | 55 |
Draslík Horčík Sodík Železo Fosfor Vit. C
285mg 13mg 5,8mg 0,4mg 28mg 15mg
Vplyv paradajky na zdravie
Paradajky majú nesmierne množstvo pozitívnych vplyvov na zdravie. Medzi tie najdôležitejšie vplyvy však patria:
- Obsah vzácneho karotínu v paradajke podporuje funkciu mozgu
- Zlepšuje koncentráciu, pamäť, sústredenie
- Kálium posilňuje celý kardiovaskulárny systém, prevencia vzniku týchto chorôb
- Pozitívny vplyv na imunitný systém
- Zlepšuje trávenie, metabolizmus, stolicu
- Látky v paradajke zlepšujú stav pokožky
- Reguluje vodu v tele, odvodňuje
Pozitíva paradajok pri chudnutí
Má veľmi málo kalórií, čo určite pri chudnutí oceníte
- Obsahujú vlákninu a tým rajčina znižuje glykemický index jedla, a vďaka tomu ostanete dlhšie sýty.
- Pri chudnutí je normálne, že znížite príjem stravy, ale kvôli tomu znížite aj príjem živín. Paradajka je doslova “koncentrát” vitamínov a minerálov a pomôže telu dodať živiny pri chudnutí.
- Môžete si ju pri chudnutí dať takmer ku každému jedlu. Paradajka sa hodí ako ku studenej strave, tak často aj ako príloha k teplým jedlám, prípadne ako súčasť zeleninového šalátu.
Vplyvy paradajky na chudnutie
Paradajka má všestranný vplyv, či už na chudnutie, alebo len pre vylepšenie funkcie organizmu. Odporúčaná dávka je minimálne jeden kúsok denne. Varením a tepelnými úpravami sa znižuje počet živín. Nezabúdajte na zelenú vrchnú časť pod stopkou, vždy orezať.
Recept na paradajkový šalát
Ľahký, osviežujúci a vhodný aj ako obloha ku masovým jedlám.
Potrebujete: 3 väčšie paradajky (300-400g), 100 g mozzarelly, 2 hlavičky cesnaku, 1 ČL olivového oleja, štipka soli, čierne korenie.
Umyté a nakrájané paradajky na krúžky si vložte do misky. Pridajte nakrájanú mozzarellu na kocky, pretlačený cesnak, polejte olejom, osoľte, pridajte čierne mleté korenie a premiešajte. Nechajte chvíľu odpočinúť v chladničke aby sa chute spojili.
Recept na plnené zapečené paradajky
Chutné, plnohodnotné a sýte jedlo sú tieto plnené, zapekané paradajky!
Potrebujete: 5 ks veľkých paradajok, 250 g jemne hrudkového tvarohu, 200 g biele tofu, hrášok, kukurica, 50 g eidamu, dve uvarené vajíčka, štipka soli a oregana.
Umyté paradajky poukladáme vedľa seba. Vrchnú “čiapočku” opatrne odrežeme a lyžičkou vyberieme vnútro, mäkké časti paradajky, odložíme vedľa do misky. Ostali nám prázdne paradajky ktoré budeme plniť plnkou.
Plnku si pripravíme jednoducho. Tvaroh, tofu, nakrájané vajíčka na kocky, hrášok, kukuricu, štipku soli a oregana zmiešame všetko dokopy a vznikne nám plnka, ktorú plníme do tela paradajok. Vrch paradajok posypeme nastrúhaným syrom. Naplnené paradajky si vložíme do zapekacej misy, ktorú dáme zapiecť do rúry pri 180 stupňoch na 15 – 20 minút. Ku koncu sledujte paradajky. Toto chutné jedlo podávajte so zeleninovým šalátom.
Bez ohľadu na to, či si chcete len zlepšiť zdravie, resp. sa zdravo stravovať, alebo či potrebujete schudnúť, paradajka (rajčina) bude výborný pomocník v oboch prípadoch a určite ňou nič nepokazíte. 🙂
UPOZORNENIE
Vrchnú zelenú časť paradajky (rajčiny) po stopke treba vždy odrezať, obsahuje totiž látku solanín ktorá je jedovatá.
Kliknite pre zväčšenie
A nezabudnite aj na “sestru” paradajok, papriku, kliknite sem! Aké látky obsahuje paprika, aké má vplyvy na zdravie, nutričné hodnoty a sú tu aj recepty…