Ačokča (mexická uhorka alebo papriko-uhorka)
Ačokča alebo mexická uhorka alebo papriko-uhorka je jeden z názvou pre túto zvláštnu „mutantskú“ zeleninu z juhu Ameriky. Čo je to za zeleninu, ako sa dá použiť a má vôbec ačokča nejaké pozitívne zdravotné účinky??? Predstavuje sa Vám ačokča, nech sa páči!
O ačokče
Ačokča (lat. Cyclanthera Pedata) – čeľaď tekvicovitá
Ačokča je zelenina, ktorá pochádza z Ameriky (južnej). Táto zelenina je takým „mutantom“ a niečím medzi uhorkou a paprikou a patrí do čeľade tekvicovitých. Ačokča je zdravou, ľahkou a chutnou zeleninou, ktorá vôbec nie je náročná na pestovanie a jej chuť pripomína chuť hrášku, cukety, uhorky a papriky. Táto zelenina dorastá do približne 10 centimetrovej veľkosti a je veľmi podobná našej paprike, takže aj použitie je ako pri našej klasickej paprike.
Ačokča účinky na zdravie
Ačokča tak ako každá zelenina má množstvo pozitívnych účinkov na telo, aké sú to???
- Podporuje imunitný systém
- Antiseptické účinky
- Podporuje zdravé dýchacie cesty
- Močopudné účinky, upravuje hladinu vody v tele
- Normalizuje hladinu cukru
- Znižuje vysoký cholesterol a tlak
- Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
Ačokča pri chudnutí
Ačokča je ako skoro každá zelenina vhodná pri chudnutí pre svoj nižší obsah kalórii a nízky obsah cukru (na 100 g ačokčy iba 4 gramy sacharidov). Ačokču môžete počas chudnutia pokojne konzumovať podľa chuti surovú, grilovanú, pečenú, dusenú alebo varenú.
Ako použiť ačokču?
- Použitie ačokčy je rovnaké, ako používanie našej klasickej papriky. Môžete ju konzumovať surovú, v zeleninových šalátoch, dusenú, varenú, plnenú mäsom alebo syrom, podobne ako plnené papriky, grilované alebo si z nej môžete urobiť nátierku.
- Použiť môžete aj mladé lístky rastliny a to buď sparíte v horúcej vode, alebo použijete podobne ako listy špenátu alebo púpavy.
- Ačokču môžete aj sterilizovať spolu s inou zeleninou (kápia, kapusta, papriky, cibuľa, feferónky…)
Vyskúšajte chuť tohto „mutanta“, možno si ho zamilujete a ak nie, tak je tu naša „klasická“ paprika…