Vratič obyčajný je liečivý a jedovatý zároveň, pozor naňho…!
Vratič obyčajný je liečivá bylina, ale vo vyšších dávkach môže byť toxická, pozorne si prečítajte použitie a dávkovanie… Vratič obyčajný má však moc zlepšiť mnohé zdravotné problémy zvnútra ale aj zvonka tela. Čím je teda vratič taký výnimočný, čo dokáže, čo obsahuje, ako sa používa a aké môžu byť príznaky predávkovania???
O vratiči obyčajnom
Vratič obyčajný (lat. Tanacetum Vulgare) – čeľaď astrovitá
Vratič obyčajný je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 70 – 130 centimetrov. Táto vyššia bylina má kopijovito rozvetvené listy, podobné vtáčím pierkam. Kvety sú žlté a rastú v úboroch. Plodom vratiča obyčajného je nažka. Táto rastlina má liečivé účinky na organizmus, ale pozor, môže byť aj jedovatá (viď nižšie). Vratič je silne aromatická rastlina, jeho aróma je rušivá (nepríjemná). Z vratiča obyčajného si viete pripraviť liečivý čaj alebo odvar (kúpeľ), ale dodržujte jeho dávkovanie (viď nižšie príznaky otravy).
Čo obsahuje vratič – účinné látky
Silné liečivé látky vo vratiči robia z tejto rastliny „silného bojovníka“, ale všetkého veľa škodí, pozor na dávkovanie.
Triesloviny, éterické oleje, kyseliny, minerály, silice, horčiny, živicu, sacharid (inulín).
Vratič obyčajný – účinky na zdravie
Vratič je liečivou bylinou, ktorá si poradí hravo a pomerne rýchlo s mnohými problémami….
- Podporuje imunitný systém, chráni a regeneruje bunky
- Silné antibiotické účinky, znižuje horúčku
- Antiseptické, detoxikačné a antiparazitické účinky
- Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu
- Urýchľuje hojenie pokožky a dezinfikuje kožu
- Močopudné účinky, odvodňuje
- Odstraňuje kyselinu močovú, vhodný pri Dne a Reume
- Upravuje menštruáciu a eliminuje bolesti
- Prečisťuje a podporuje pečeň, vhodný pri Hepatitíde
Kde rastie vratič a aké časti sa zbierajú
Vratič obyčajný rastie voľne v prírode v lese, na skalnatejších územiach alebo pri cestách či vlakových tratiach. Vratič má rád suchšie a skalnatejšie či kamenisté miesta. Kvitne od júna do konca októbra. Z vratiča obyčajného sa zbierajú kvety so stopkou, mladé lístky a to počas kvitnutia. Tvrdé časti stonky sa nepoužívajú.
Použitie Vratiča obyčajného v praxi
Čaj z vratiča obyčajného – vnútorné užívanie
Tento liečivý čaj môžete použiť pri chrípke, horúčke, nepravidelnej menštruácii, detoxikačných kúrach alebo pri zavodnení organizmu.
Potrebujete: 0,5 ČL sušeného vratiča obyčajného, 2,5 deci vody.
Vratič obyčajný zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 7 – 10 minút. Potom čaj sceďte a teplý po dúškoch vypite. Počas akútnych zdravotných problémoch pite tento čaj 1 – 2 krát za deň. Vratičovú kúru majte maximálne 5 – 7 dní a potom si dajte pauzu. Vystriedajte aj iné liečivé byliny.
Odvar z vratiča obyčajného (kúpeľ) – vonkajšie použitie
Tento odvar si môžete pripraviť a použiť do horúceho kúpeľa pri zle hojacich sa ranách, kožnej chorobe, počas horúčky, pri Dne alebo Reume.
Potrebujete: 2 hrste sušeného vratiča obyčajného, pol litra vody.
Vratič obyčajný zalejte vriacou vodou a nechajte ho zakrytý lúhovať približne 15 – 20 minút. Potom tento odvar vylejte do vane s teplou vodou a v tomto kúpeli zotrvajte aspoň 20 – 30 minút.
Príznaky predávkovania vratičom obyčajným
Ak sa počas užívania vratiča obyčajného objaví niektorý z týchto príznakov, tak vyhľadajte lekára….
- Bolesti žalúdka, zvracanie
- Hnačky, silné bolesti brucha
- Teplota, kŕče
- Točenie hlavy, slabosť
- Zúženie zreničiek, zmeny v dýchaní (dýchavičnosť)
UPOZORNENIE
Vratič obyčajný je v doporučených dávkach (nie dlhodobo) liečivý, ale vo vyšších dávkach môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy (hnačky, zvracanie, nervové problémy, až smrť…). Vratič obyčajný sa nedoporučuje užívať tehotným ženám, pretože môže spôsobiť potrat (prekrvuje maternicu).
Kliknite pre zväčšenie
Ďalšia liečivá a zároveň jedovatá bylina je aj imelo biele…