Imelo biele prináša lásku a aj zdravie…
O imele je známe, že pobozkať sa pod ním prináša lásku a šťastie, ale vďaka imelu toho budete mať oveľa viac. Imelo je poloparazitická rastlina, ktorá má mnohé silné zdravotné pozitíva, pozor si však dajte na jej plody bobule, ktoré sú jedovaté. Z imela bieleho si viete pripraviť studený liečivý výluh, viď nižšie ako na to a aké pozitívne účinky má táto „poloparazitická“ rastlina…
O imele
Imelo biele (lat. Viscum Album) – čeľaď santalovitá
Imelo je typické svojimi bielymi plodmi a tým, že tento na polovicu parazitický ker sa „priživuje“ na stromoch. Imelo rastie okolo 50 – 60 centimetrovej výšky. Imelo kvitne menším žltým kvetom a z nich sa potom vyvinú biele plody (bobule) typické pre imelo, ktoré sú jedovaté. Po zime, približne od marca až apríla už tieto jedovaté bobule nemá. Aj keď sa imelo priživuje na druhých stromoch, ich kôre, tak im nijako „neubližuje“. Spoznajte tento liečivý ker a možno sa bude hodiť aj Vám…
Čo obsahuje imelo – účinné látky
Imelo má silné liečivé účinky v listoch a stonke, dávajte pozor biele bobule sú jedovaté, tie nezbierajte, nachádzajú sa v nich toxické látky.
Flavonoidy, kyseliny, éterické oleje, vlákninu, alkaloidy, cholín a živice.
Imelo účinky na zdravie
Imelo je silná liečivá bylina, vďaka ktorej si zlepšíte mnohé problémy cez srdce až po imunitu…
- Silná podpora imunitného systému, účinná prevencia a doplnok pri liečbe rakoviny
- Odstraňuje bolesti kĺbov, prevencia vzniku Dny a Osteoporózy
- Odstraňuje rôzne typy usadenín na cievach a krvnom riečisti
- Upravuje vylučovanie hormónov, metabolizmu a žliaz
- Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
- Účinná prevencia a doplnok liečby kardiovaskulárnych ochorení
- Znižuje vysoký krvný tlak, zabezpečuje pevný srdcový sval a cievy
- Prevencia vzniku mozgovej príhody, infarktu
Kde rastie imelo a aké časti sa zbierajú
Imelo biele je poloparazitický ker, ktorý rastie na rôznych najčastejšie listnatých stromoch. Z imela sa na zdravotné účely zbierajú stonky a listy. Pozor, biele bobule (plody) sú jedovaté. Z listov a stoniek sa pripravujú studené nápoje s liečivými účinkami (viď nižšie). Listy a stonky imela zbierajte v októbri, novembri a v decembri, potom až v marci a apríly, keď už imelo nebude mať biele plody (bobule). Imelo sa nikdy nezalieva horúcou alebo vriacou vodou, ako klasické bylinkové čaje. Z imela sa pripravuje iba studený výluh (viď nižšie).
Použitie imela bieleho v praxi
Z imela bieleho si môžete pripraviť liečivý studený výluh, ktorý sa pripravuje nasledovne. Nezabudnite, že imelo je aj jedovatá rastlina a preto dodržujte presný postup a dávkovanie.
Postup a príprava výluhu z imela –studený výluh z imela
Potrebujete: 1 kávovú lyžičku sušených listov z imela, 2 deci vody.
Ak máte čerstvé listy z imela, tak si ich usušte tak, že ich najprv na drobno pokrájate a necháte prirodzene vyschnúť, na tieni, v žiadnom prípade nie na slnku. Imelo tepelnou úpravou alebo za pôsobenia slnka stráca liečivé účinky. Keď máte usušené imelo, tak ho môžete použiť na studený výluh.
Jednu kávovú lyžičku imela zalejte dvomi deci studenej vody a nechajte lúhovať 10 – 13 hodín. Potom tento výluh sceďte a po jednom deci nápoja vypite ráno a druhé deci večer. Pri prvotnej konzumácii tohto výluhu nebuďte radšej samy, keby došlo ku nežiaducim účinkom.
Možné nežiaduce účinky
- Potenie
- Mdloby, únava
- Nervozita
- Bolesť v hrudníku
UPOZORNENIE
Imelo biele je jedovatá rastlina časti biele bobule, ktorá však má aj pozitívne účinky na organizmus a to z listov a stoniek. Ak by ste po užití imela bieleho pocítili nejaký z nižšie vypísaných príznakov, radšej navštívte lekára… Mohlo by ísť o otravu.
Keď Vás oslovilo imelo, tak Vás možno oslovia aj liečivé bobule borievky obyčajnej, ktorá nie je taká obyčajná….